Od 1 lutego 2022 r. obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej w sprawie trybu uznawania zdarzenia powstałego w okresie ubezpieczenia wypadkowego za wypadek przy pracy, kwalifikacji prawnej zdarzenia, wzoru karty wypadku i terminu jej sporządzenia. Sprawdź, co jest powodem zmiany rozporządzenia i czy zmieniają się załącznik – Karta wypadku.
Aby wyjaśnić dlaczego wydane zostało nowe rozporządzenie w sprawie trybu uznawania zdarzenia powstałego w okresie ubezpieczenia wypadkowego za wypadek przy pracy, kwalifikacji prawnej zdarzenia, wzoru karty wypadku i terminu jej sporządzenia (dalej: nowe rozporządzenie w sprawie trybu uznawania zdarzenia za wypadek przy pracy) trzeba wrócić do 1 listopada 2021 r.. Wówczas weszły w życie przepisy ustawy z 17 września 2021 r. o zmianie ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe oraz niektórych innych ustaw.
Kinga Grodzicka-Lisek
Kartę wypadku wypełniamy do zdarzeń wymienionych w art. 3 ust. 3 i art. 3a ustawy z 30 października 2002 r.
o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, które nastąpiły
w okresie ubezpieczenia wypadkowego osób niebędących pracownikami.
Po ustaleniu okoliczności i przyczyn wypadku – nie później niż w terminie 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku – podmioty wymienione w art. 5 ust. 1 i 1a ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych sporządzają kartę wypadku.
Kartę wypadku sporządza się w 3 egzemplarzach, dla:
Wraz ze zmianą przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i ustawy zasiłkowej nowelizacja przepisów objęła także ustawę o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Wprowadzone do ustawy wypadkowej zmiany dotyczą m.in. ustalania stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Regulują też kwestie wypadków przy pracy w czasie delegacji. Umożliwiają też dodatkową kontroli PIP. Sprawdź, co jeszcze uległo zmianie.
Zmian w ustawie wypadkowej jest klika. Niektóre mają bardzo poważne znaczenie dla pracodawców – ubezpieczających i płatników. Część z nich już obowiązuje od września br., część wejdzie w życie z początkiem 2022 r.
Michał Culepa
Dzięki informacjom zawartym w tym artykule poznasz nowe zasady, z ustawy wypadkowej, dotyczące:
sukcesji stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe przy przejmowaniu zakładu pracy.
zawiadamiania o wysokości ustaleniu stopnie procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe.
dodatkowej kontroli PIP na wiosek ZUS.
Zdarza się że, choć pracodawca uzna zdarzenie za wypadek przy pracy, to lekarz orzecznik ZUS na komisji stwierdzi, że pracownik nie doznał stałego bądź długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Co w takim przypadku powinien zrobić pracodawca, zespół powypadkowy? Czy należy dokonać zmiany kwalifikacji wypadku? Czy pracownik musi zwrócić nadwyżkę zasiłku chorobowego, którą otrzymywał ze względu na uznanie wypadku przy pracy? Ekspert Portalu BHP wyjaśnia jak należy wówczas postąpić.
Prawna kwalifikacja zdarzenia to ostateczne rozstrzygnięcie kwestii tego, czy zdarzenie jest wypadkiem przy pracy, czy też z jakichś względów nie może być w tych kategoriach kwalifikowane. Prawna kwalifikacja zdarzenia następuje w protokole powypadkowym, który ostatecznie jest zatwierdzany przez pracodawcę poszkodowanego pracownika.
Protokół powypadkowy zawierający kwalifikację prawną zdarzenia jest dokumentem przedkładanym w sytuacji gdy poszkodowany ubiega się o jednorazowe odszkodowanie. Szczegółowa problematyka w tym procedura związana z ubieganiem się o odszkodowanie unormowana jest w przepisach rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania.
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Dzięki informacjom zawartym w tym tekście:
właściwie rozliczysz zasiłek chorobowy pracownika poszkodowanego w wypadku;
fachowo przeprowadzisz procedurę postępowania powypadkowego;
zachowasz porządek w dokumentacji powypadkowej.
Pracownik zgłosił bezpośrednio do komórki bhp wypadek przy pracy – upadek na tym samy poziomie. Brak świadka wypadku. Nie zgłoszono zdarzenia przełożonemu. Zdarzenie zgłoszone po 8 tygodniach od rzekomego zaistnienia. Po tym czasie dostarczone zaświadczenie od lekarza, w którym napisano tylko, że pracownik skarży się na ból prawego ramienia po upadku w pracy. Dodatkowo jest skierowanie na rezonans magnetyczny, który ma potwierdzić rzekomy uraz ścięgna. Pracownik nie był na zwolnieniu lekarskim. Czy jest przesłanka, aby uznać takie zdarzenie za wypadek przy pracy skoro nie ma typowego zaświadczenia o urazie?
Przepisy powypadkowe nie regulują w sposób szczegółowy sposobu dokumentowania medycznej oceny urazu. Obowiązuje więc w tym zakresie dowolność. Pod warunkiem, że opinia lekarska lub jakakolwiek inna dokumentacja medyczna zawiera jednoznaczną ocenę w zakresie urazu jakiego doznał poszkodowany pracownik.
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Zgodnie z zapowiedziami Ministra Edukacji od 1 września zarówno uczniowie i nauczyciele mają wrócić do szkół. Rozpatrzmy więc czysto hipotetycznie, co w przypadku gdy dojdzie do stwierdzenia zakażenia w szkole COVID-19 i zarażeni zostaną nauczyciele? Czy będzie to wypadek przy pracy? Czy będzie to wypadek zbiorowy? Czy będzie to wypadek ciężki, jeżeli przebieg choroby będzie ciężki?
Zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy nauczycieli w zbliżającym się roku szkolnym 2021/2022 to wyzwanie dla służb bhp. Nauczyciele znajdą się bowiem w grupie pracowników wysokiego ryzyka zarażenia koronawirusem podczas zajęć szklonych. Niestety dzieci i młodzież to nadal duże zagrożenie bezobjawowego roznoszenia COVID-19. Odpowiedzmy sobie zatem na zadane we wstępie pytania, dotyczące kwestii wypadków przy pracy, a zakażenia koronawirusem nauczycieli.
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Informacje zawarte w tym artykule pozwolą Ci;
Przygotować się do pracy służby bhp w placówce oświatowej na nadchodzący nowy rok szkolny 21/22
Prawidłowo postąpić w przypadku nauczyciela zarażonego COVID-19.
Uniknąć nieprawidłowości w postępowaniu powypadkowym.
Podczas prowadzenia prac w koszu podnośnika samojezdnego ważna jest prawidłowa organizacja pracy. Ponadto wykonujący te prace pracownicy powinni mieć odpowiednie kwalifikacje. Należy też zadbać o ich prawidłowe przeszkolenie w zakresie bhp. Braki lub uchybienia w tym zakresie mogą doprowadzić wypadku przy pracy. Niestety przekonał się o tym pracodawca realizujący prace przy napowietrznej linii energetycznej. Jego pracownicy ulegli zbiorowemu wypadkowi przy pracy w koszu podnośnika samojezdnego.
W trakcie prac, przy wymianie napowietrznej linii energetycznej NN na słupie, podnośnik utracił stateczność i przewrócił się. W tym czasie w koszu podnośnika samojezdnego, na wysokości około 5 m, znajdowali się dwaj pracownicy. Pracownicy zostali przygnieceni przez zmiażdżoną konstrukcję kosza. Jeden z poszkodowanych dodatkowo został dociśnięty przez ramię wysięgnika. Poszkodowani doznali ogólnych potłuczeń klatki piersiowej oraz urazów głowy. Pracownik dociśnięty wysięgnikiem doznał ponadto odmy płuc oraz obrażeń narządów wewnętrznych.
Informacje zawarte w tej analizie wypadku możesz:
wykorzystać podczas szkolenia okresowego bhp, w ramach omawiania zagadnień dotyczących analizy okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy,
organizując pracę w koszu podnośnika samojezdnego,
podejmując działania profilaktyczne mające na celu uchronienie pracowników przed wypadkiem podczas pracy w koszu podnośnika samojezdnego.