Sklep
Często przy wypełnianiu statystycznej karty wypadku rodzi się pytanie, czy taką kartę sporządzam tylko w przypadku wypadku przy pracy, czy również w przypadku wypadku w drodze do/z pracy? Ekspert Portalu BHP udziela odpowiedzi na ten temat.
Wypadek przy pracy miał miejsce w 2014 r. i został uznany za wypadek przy pracy z winy pracownika (naruszenie przepisów bhp). Z ZUS wypłacone zostało pracownikowi świadczenie z tytułu ubezpieczenia wypadkowego. Z OC pracodawcy poszkodowany nie korzystał, gdyż nie wiedział o takiej możliwości, nikt go wówczas nie poinformował o niej. Dowiedział się o posiadaniu przez pracodawcę OC i możności uzyskania odszkodowania dopiero po 5 latach od wypadku. Czy w takich wypadkach roszczenia o odszkodowanie wobec pracodawcy ulega przedawnieniu?
Tomasz Zwolak
Specjalista ds. prawa pracy
„Podjęcie przez pracownika pracy zawodowej ze świadomością zagrożeń, jakie stwarza ona dla jego zdrowia lub życia, nie zwalnia pracodawcy od odpowiedzialności za bezpieczeństwo i higienę pracy, tj. ochronę zdrowia i życia tej osoby i jej nie ogranicza.” – orzekła Sąd Okręgowego w Gdańsku w wyroku z 11 października 2017 r.
Anna Słowińska
Czy pracownik, który uległ wypadkowi przy pracy u poprzedniego pracodawcy, a nie zgłosił tego faktu w trakcie trwania umowy, może starać się o ustalenie okoliczności i przyczyn wypadku u tego byłego pracodawcy? Jak powinno wyglądać takie zgłoszenie?
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Pracodawca jest odpowiedzialny za stan bezpieczeństwa na terenie zakładu pracy lub na terenie prowadzenia przez niego działalności i jest to odpowiedzialność na zasadzie ryzyka, co oznacza, że nie zwalnia go z odpowiedzialności za szkody, które pracownik poniósł w wyniku wypadku przy pracy, fakt, że sam poszkodowany pracownik swoim postępowaniem znacząco przyczynił się do tego wypadku i szkód jakie poniósł – orzekła Sąd Najwyższy.
Michał Culepa
Wykonywanie w jednym miejscu, w tym samym czasie, pracy przez pracowników zatrudnionych przez różnych pracodawców jest często warunkiem niezbędnym do sprawnego przeprowadzenia określonego przedsięwzięcia. Niestety nawet przy najlepszej współpracy pracodawców i bezpiecznej organizacji pracy, nie można wykluczyć iż nie dojdzie do wypadku. W takiej sytuacji postępowanie w zakresie ustalenia okoliczności i przyczyn zdarzenia oraz obowiązek sporządzenia niezbędnej dokumentacji obciąża bezpośredniego pracodawcę poszkodowanego pracownika. Istnieje jednak możliwość zgłoszenia się do pracodawcy, na terenie którego doszło do wypadku, aby postępowanie powypadkowe przeprowadził we własnym zakresie. Zastanówmy się jak o to wnioskować i jak od strony prawnej wygląda taka procedura?
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Osoba pracująca na stanowisku administracyjno-biurowym wyszła w przerwie zakupić kanapkę, po czym wróciła i zaczęła zjadać tę kanapkę przy swoim biurku łamiąc nagle zęba - jedynkę. Czy może to zostać uznane jako wypadek przy pracy?
Mariusz Foremniak specjalista ds. bhp, wykładowca zagadnień prawnej ochrony pracy
Co z dalszym postępowaniem powypadkowym (sporządzenie protokołu powypadkowego) w przypadku gdy poszkodowany utracił pamięć w wyniku ciężkiego wypadku? Wszelkie informacje pochodzą tylko od świadka wypadku.
Zdarza się, że do ustalenie okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy zaangażowane są organy, instytucje zewnętrzne. Wówczas mimo odrębnego postępowania prowadzonego przez zespołu powypadkowy, przepisy nakładają obowiązek wykorzystania ustaleń instytucji zewnętrznych – w przypadku gdy zostaną one zespołowi powypadkowego udostępnianie. Brak uwzględnienia tych ustaleń może być powodem zakwestionowania postępowania powypadkowego przez inspektora pracy.
Zgodnie z przepisami § 11 rozporządzenia Rady Ministrów z 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (Dz.U. z 2009 r. nr 105, poz. 870), poszkodowany ma prawo zgłoszenia uwag i zastrzeżeń do ustaleń zawartych w protokole powypadkowym, o czym zespół powypadkowy jest obowiązany pouczyć poszkodowanego. Jednak forma zgłoszenia takich uwag i zastrzeżeń przez poszkodowanego nie została przez przepisy określona. Możemy jednak założyć, że dla celów dowodowych owo zgłoszenie przez poszkodowanego powinno przybrać formę pisemną. Niestety wzór takiego dokumentu nie został przez przepisy ściśle określony. Mając to na uwadze, nasz ekspertopracował wzór, który z całą pewnością ułatwi prowadzenie dokumentacji w postępowaniu powypadkowym.
Pracownik w 2016 roku uległ wypadkowi przy pracy. Po zakończeniu postępowania nie zdecydował się stanąć na komisję ZUS. W 2018 roku odszedł na emeryturę jednak stan jego zdrowia się pogorszył i jest to związane, jak utrzymuje, z zaistniałym w 2016 roku wypadkiem przy pracy. Obecnie chce stanąć na komisję lekarską ZUS. Czy przekazanie dokumentacji do ZUS odbywa się za pośrednictwem pracodawcy, u którego nastąpił wypadek, czy też pracownik ma występować sam do ZUS z pominięciem byłego zakładu pracy?
Halina Góralska Gł. Specjalista ds. bhp, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Mimo wielu starań pracodawców, podejmowania wielu środków zapobiegawczych wypadki przy pracy się zdarzają. Nawet jeżeli jest to drobny wypadek, wymaga on wdrożenia postępowania powypadkowego. Konieczne jest również wypełnienie określonych dokumentów. Właśnie na dokumentach powinniśmy skupić uwagę. Wiele zespołów powypadkowych miewa trudności w ich wypełnieniu. Mając to na uwadze, Portal BHP, przygotował webinarium, w którym ekspert krok po kroku objaśnia, jak prawidłowo wypełnić najważniejsze druki i dokumenty związane z wypadkiem przy pracy?
Podczas e-szkolenia dowiesz się:
Ważne jest aby od czasu do czasu przypomnieć sobie procedury powypadkowe, a w tym kwestie wypełniania i gromadzenia dokumentów w postępowaniu powypadkowym dotyczącym wypadku przy pracy. Oto kilka najważniejszych kwestii, o których należy pamiętać sporządzając protokół powypadkowy, gdy w firmie zdarzy się wypadek.
Tomasz Zwolakprawnik
Informacje zawarte w tym tekście pozwolą zespołowi powypadkowemu:
W prawidłowy sposób przeprowadzić postępowanie powypadkowe,
Udokumentować prowadzone postępowanie powypadkowe,
Prawidłowo skompletować dokumentację powypadkową.
Zatrudniony na podstawie stosunku pracy pracownik służby bhp, w tym komórki jednoosobowej ma prawo do corocznego płatnego i nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Analogicznie jak w przypadku innych pracowników, pracownik służby bhp może zostać z urlopu odwołany – gdy okoliczności wymagające jego obecności w zakładzie ujawnią się po rozpoczęciu urlopu. Przykładem może być wystąpienie wypadku przy pracy.
Powództwo o ustalenie, że zdarzenie było wypadkiem przy pracy, jak również żądanie ustalenia, że uznany już wypadek nastąpił w okolicznościach innych, niż te które wskazano w protokole powypadkowym lub też że przyczyną wypadku nie były okoliczności wyłączające odpowiedzialność pracodawcy za skutki wypadku przy pracy, czyli żądanie sprostowania protokołu powypadkowego, przerywa bieg przedawnienia roszczenia o naprawienie szkody – orzekł Sąd Najwyższy.
Aneta Mościcka
Prawnik, dziennikarz
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone