Sklep
Pracownik uległ wypadkowi w pracy, uraz: dźwignięcie. Lekarz rodzinny przepisał mu leki, które ciągu 4 dni (długi weekend) spowodowały powikłania (nigdzie nie ma zapisu o tym, że nastąpiły powikłania – to stwierdzenie poszkodowanego). Pracownik wylądował w szpitalu na okres 8 dni, następnie wyszedł i obecnie oczekuje na wizytę do specjalisty. Do którego momentu pracodawca ma płacić chorobowe z tytułu wypadku przy pracy, a w którym momencie traktować jako zwykłe chorobowe?
Jan Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Wypadek, któremu uległa osoba prowadząca działalność gospodarczą, udając się do miejsca zakwaterowania zapewnionego przez organizatora spotkania biznesowego po zakończeniu biesiady, w czasie której omawiano sprawy współpracy gospodarczej, jest wypadkiem przy pracy – orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 28 sierpnia 2013 r., sygn. akt I UK 56/13
Aneta Mościcka
Umożliwienie pracodawcom zwiększenia finansowania ochrony zdrowia pracowników, przez włączenie tych wydatków w koszt uzyskania przychodu. To jeden z postulatów ROP przyjęty na posiedzeniu 9 czerwca br., odnośnie problematyki przebiegu i okoliczności wypadków przy pracy w grupie pracowników 50 +. Zobacz, jakie jeszcze wnioski i zalecenia, ROP przedstawi w tej kwestii odpowiednim ministrom.
Kinga Grodzicka-Lisek
Omówienie wypadku przy pracy jest jednym z bardziej skutecznych sposobów prowadzenia profilaktyki wypadkowej. Dlatego właśnie należy maksymalnie wykorzystać potencjał edukacyjny wypadków przy pracy. Można albo trzeba pracę zespołu powypadkowego opisać w atrakcyjnej formie. Tak, aby konkretne, wnioski i informacje o wypadku przy pracy trafiły do pracowników. Jak to zrobić? Oto kilka wskazówek.
Wojciech Rychlickispecjalista ds. bhp w Korporacyjnej Służbie BHP Grupy Polpharma
Ten artykuł podpowie Ci, jak:
Czy za wypadek przy pracy można uznać uderzenie się drzwiami kuchennymi w czoło? Skutkiem tego uderzenia było niewielkie rozcięcie. Pracownik wchodził do firmowej kuchni w celu zjedzenia obiadu.
Czy w przypadku winy pracownika tj. rażącego niedbalstwa – narażenia życia ze skutkiem śmiertelnym przysługuje jednorazowe świadczenie rodzinie zmarłego w wyniku wypadku przy pracy?
Inspektor PIP kontrolował w placówce dokumentację powypadkową i zdarzenia związanych ze zranieniem ostrym narzędziem medycznym za okres 3 lat. Stwierdził, że od stycznia 2012 r. do czerwca 2013 r. nie były ustalone okoliczności i przyczyny wypadków pracowników, osób którzy zranili się ostrym narzeczem medycznym. Czy zdarzenia te ująć w latach, których było zranienie, czy nadać im numery z tego roku? Co robić z osobami, które nie są już pracownikami zakładu i nie ma możliwości kontaktu z nimi? Co zrobić, gdy pracownik nie pamięta zdarzenia lub odmówił zeznania ze względu na błahość sprawy?
Branża budowlana to jedna z najbardziej wypadkowych branż. Wypadkom na budowach ulegają pracownicy zatrudnieni na różnych stanowiskach. W prezentacji „Wypadki przy pracy na budowie” znajdziesz opisy przykładowych zdarzenia jakim mogą ulec pracownicy na budowach różnych profesji, przykłady potencjalnych przyczyn wypadków oraz wskazówki jak eliminować potencjalne zagrożenia wypadkowe na budowie.
Gotowa do pobrania w formie PDF i wykorzystania podczas szkolenia bhp prezentacja
Jakie dokumenty, oraz na jakich drukach, obecnie trzeba wykonać dokumentację powypadkową wysłaną do ZUS o jednorazowe odszkodowanie w przypadku wypadku w pracy, oraz wypadku w drodze do lub z pracy?
Tomasz Zwolak prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Konsekwencją przepisu, że na zakres odpowiedzialności pracodawcy nie wpływają obowiązki pracowników w dziedzinie bhp, jest bezwarunkowa odpowiedzialność pracodawcy. Oznacza to, że pracodawca nie może się od niej uwolnić mówiąc, że również pracownik nie dopełnił obowiązków z zakresu bhp – orzekł Sąd Apelacyjny w Poznaniu. w wyroku z 1 sierpnia 2013 r., sygn. akt III APa 9/13.
Celem protokołu powypadkowego nie jest stwierdzenie istnienia związku przyczynowego pomiędzy określonym zawinionym działaniem lub zaniechaniem pracodawcy a powstaniem wypadku przy pracy. Kwalifikacja zdarzenia jako wypadku przy pracy nie jest uzależniona od wykazania takiego związku – orzekł Sąd Apelacyjny w Łodzi w wyroku z 5 lutego 2014 r., sygn. akt I ACa 945/13
Pracownikowi w czasie podnoszenie ciężaru powstała prawdopodobnie wewnętrzna przepuklina, którą pracownik odczuł jako ból w pachwinie, początkowo sądząc, że to ból mięśniowy. Po badaniach lekarz stwierdził przepuklinę wewnętrzną. Czy powstanie przepukliny to uraz w rozumieniu ustawy wypadkowej?
Mariusz Foremniak Gł. specjalista ds. BHP, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu BHP i prawa pracy
Proszę o pomoc w przeanalizowaniu i kwalifikacji zdarzenia. Pracownica przechodziła z jednego biura do innego i na korytarzu kolega, chcąc się przywitać i złożyć życzenia świąteczne, chwycił koleżankę za ramię a ponieważ ona chciała się wyrwać, doszło do urazu kręgosłupa szyjnego w związku z czym pracownica poszła na zwolnienie lekarskie. Czy należy zakwalifikować zdarzenie jako wypadek przy pracy?
Piła w ręku młodego pracownika, chwila nieuwagi, brak wiedzy i … brak palców – wypadek gotowy. Teraz rodzi się pytanie, jak prawidłowo udzielić pomocy poszkodowanemu? Ponadto warto przeanalizować przyczyny wypadku. Prezentowany film to gotowy materiał na szkolenie bhp. Wykwalifikowani specjaliści wskazują w nim zasady postępowania w przypadku amputacji kończyny oraz wyjaśnią przyczyny wypadku.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone