Sklep
Lewiatan akceptuje nowe proponowane stopy procentowe składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Jednocześnie P. Henryka Bochniarz w imieniu Konfederacji przypomina Ministrowi Pracy o konieczności przeprowadzenia zmian w zakresie rejestracji przyczyn i skutków wypadków przy pracy. Jest to zgodne z postulatem Rady Ochrony Pracy z października zeszłego roku.
Kinga Grodzicka-Lisek
Od 1 kwietnia obowiązują nowe kwoty jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które zostały wprowadzone obwieszczeniem ministra pracy i polityki społecznej z 26 lutego 2015 r. (opublikowanym 5 marca 2015 r. w Monitorze Polskim) w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej (M.P. poz. 251).
Mandat karny, 2 decyzje i 10 wniosków w wystąpieniu to finał kontroli powypadkowej firmy w Lubuskiem. Cała prawda o stanie bhp w tej firmie wyszła na jaw w postępowaniu kontrolnym, gdy Inspektorzy z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Zielonej Górze ustalili przyczyny i okoliczności wypadku przy pracy na terenie budowy zakładu pracy. Przyczyna kontroli tragiczna – śmierć pracownika w wypadku.
Droga do pracy rozpoczyna się z chwilą opuszczenia przez pracownika mieszkania (zamknięcia drzwi domu) i kończy się na granicy terenu władztwa zakładu pracy, natomiast droga z pracy do domu rozpoczyna się po przekroczeniu bramy zakładu pracy i wiedzie do progu domu (mieszkania) pracownika – orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 20 listopada 2014 r., sygn. akt I UK 120/14.
Aneta Mościcka
Czy każde zranienie ostrym narzędziem, które miało miejsce na terenie placówki medycznej w świetle obecnych przepisów należy traktować jako wypadek przy pracy? Co, jeżeli zdarzy się zakłucie czystą igłą jednorazowa wyjmowaną ze sterylnego opakowania?
Sam fakt, że w chwili wypadku pracownik znajdował się w stanie nietrzeźwości, nie daje podstaw do stwierdzenia, że doszło do zerwania związku z pracą. Pracownikowi przysługuje świadczenie z ubezpieczenia wypadkowego, nawet gdy wykonywał obowiązki pracownicze w stanie nietrzeźwości. Chyba, że będąc w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku – orzekł Sąd Apelacyjny w Katowicach w wyroku z18 grudnia 2013 r., sygn. akt III AUa 771/13.
Kobieta przed podjęciem pracy (jeszcze nie przebrała się) zemdlała (miała mieć II zmianę) w zakładowej palarni. Udzielono jej pierwszej pomocy i wezwano pogotowie. Chorą zabrano do szpitala, gdzie wykonano zabieg (pękł tętniak). Po kilku dniach kobieta zmarła. Przeprowadzono postępowanie powypadkowe i nie uznano zdarzenia za wypadek przy pracy. Stwierdzono brak przyczyny zewnętrznej. Do zgonu doszło na skutek przyczyn wewnętrznych, czyli jej choroby. Czy dokonano słusznego zakwalifikowania zdarzenia?
Jak wynika z badań CIOP-PIBponad 20% incydentów przy obsłudze maszyn wynika z obchodzenia systemów ochronnych. Oczywiście nie jest to jedyna przyczyna wypadków przy pracy związanej z użytkowaniem maszyn i urządzeń. Wiele zależy, jak zawsze od samej wiedzy o bhp pracowników, ale i od projektantów oraz osób organizujących pracę. To ich działania bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo pracy, z użyciem maszyny i różnego rodzaju urządzenia. Właśnie „Bezpieczeństwo użytkowania maszyn i urządzeń” było tematem przewodnim Konferencji Bezpieczeństwa Przemysłowego, która odbyła się w dniach 4-5 grudnia w Łodzi.
Na terenie naszej firmy pracuje firma budowlana (bez kontaktu z naszymi pracownikami), pracownicy tej firmy nie przestrzegają przepisów bhp, za przyzwoleniem przełożonego. Jaka jest rola służby bhp w zakładzie zlecającym te prace. Pracodawca lekceważy wszelkie ustne uwagi. Czy ponosimy odpowiedzialność jeżeli dojdzie do wypadku?
Śmierć pracownika korzystającego z firmowego transportu, zapewnianego przez pracodawcę celem dowozu pracowników do zakładu pracy, można uznać za wypadek przy pracy. Warunkiem jest jednak, aby skorzystanie przez pracownika z tego transportu było powiązane z obowiązkiem stawienia się w zakładzie pracy – orzekł Sąd Najwyższy wyroku z 6 marca 2014 r., sygn. akt I PK 198/13.
Czasowy i miejscowy związek wypadku z pracą oznacza, że pracownik doznał uszczerbku na zdrowiu w miejscu i czasie, kiedy pozostawał w sferze interesów pracodawcy orzekł Sąd Najwyższy 27 maja 2014 r. sygn. akt I PK 275/13.
Agnieszka Świeboda
Wyniki badań Koalicji Bezpieczni w Pracy wskazują, że mimo iż liczba wypadków w pracy maleje, statystyki wciąż są alarmujące. Według GUS w pierwszym półroczu 2014 r. doszło do 114 wypadków śmiertelnych i 216 ciężkich. Co piąty pracownik w ciągu ostatnich dwóch lat był świadkiem rażącego naruszenia przepisów BHP. Najwięcej, bo aż 35 procent w budownictwie. Zobacz, co na ten temat mówi m.in. Leszek Srebrniak dyrektor ds. BHP w Lafarge.
Poszkodowany zgłosił zastrzeżenia do nieuznania przez zespół powypadkowy zdarzenia za wypadek przy pracy. Pracodawca odesłał niezatwierdzony protokół do ponownego rozpatrzenia przez zespół powypadkowy. Czy w opisie wypadku (pkt 4 protokołu) należy powtórzyć opis z protokołu niezatwierdzonego i odnieść się do zastrzeżeń? Czy tylko odnieść się do zastrzeżeń? Czy poszkodowany musi zapoznać się z treścią drugiego protokołu?
Badanie wypadków przy pracy jest trudne, bowiem na samo zdarzenie składa się wiele elementów. Aby prawidłowo przeprowadzić badanie należy barć pod uwagę m.in.: działania człowieka, sytuację, w jakiej pracownik się znalazł, przepływ energii, brak skutecznych zabezpieczeń, brak wiedzy itp. Następnie należy ustalić relacje wiążące poszczególne elementy. Jednak są opracowane i sprawdzone analityczne metody badania wypadków przy pracy. Jedną z nich jest metoda MORT. Poznaj tę metodę, z pewnością będzie pomocna w badaniu wypadków przy pracy.
Lekarz zakłuł się igłą w trakcie wykonywania zabiegu, był zatrudniony na kontrakcie. Czy w takim przepadku prowadzimy postępowanie wypadkowe, sporządzamy kartę wypadku czy protokół? Czy wpisujemy zaistniałe zdarzenie (zakłucie) w wykazie (ewidencji) zakłuć?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone