Sklep
Czy przepisy dopuszczają sytuację, w której pracownik laboratorium akredytowanego wyjeżdża na pobór próbek ze zleceniodawcą? Czy taka sytuacja nie narusza przepisów bhp? Co w przypadku gdy pracownik pobierający próbki ulegnie wypadkowi np. samochodowemu w czasie transportu na miejsce poboru próbek lub na miejscu poboru?
Czy zdarzenie można uznać za wypadek przy pracy? Pracownik po zejściu z drabiny poczuł ból w prawym kolanie (nie uderzył się, nie zeskoczył, nie spadł itp.), opuchlizna pojawiła się w godzinach wieczornych. Poszkodowany poinformował o zdarzeniu przełożonego po zakończeniu pracy w dniu następnym. Zespół powypadkowy ma problem z określeniem przyczyny zewnętrznej w tym zdarzeniu. Pracownik zgłosił się do lekarza pierwszego kontaktu 2 dni po zdarzeniu a następnie otrzymał zwolnienie lekarskie. Proszę o informację, czy jeśli w dokumentacji medycznej zgłoszenie będzie opisane jako uraz to w tym przypadku zdarzenie trzeba będzie uznać jako wypadek przy pracy?
Na posiedzeniu 7 października 2014 r. Rada Ochrony Pracy, przeanalizowała obowiązujący system rejestrowania danych o wypadkach przy pracy oraz jednomyślnie przyjęła stanowisko w sprawie identyfikacji obszarów o największym ryzyku wypadku przy pracy i przestrzegania w nich przepisów bhp oraz stanowisko dotyczące programu wsparcia z funduszu wypadkowego poprawy warunków pracy w przedsiębiorstwach o wysokim poziomie ryzyka.
W trakcie prowadzenia zajęć wychowania fizycznego w czerwcu nauczyciel podczas pokazu ćwiczenia źle stanął na prawą nogę, w wyniku, czego poczuł mocny ból w stawie kolanowym prawej nogi. Nikogo z przełożonych o zdarzeniu nie poinformował. Nikogo nie prosił również o udzielenie pomocy medycznej, ponieważ uraz wydawał mu się niegroźny. W następnych dniach prowadził normalne zajęcia w szkole. Później jednak dolegliwości związane z bólem w kolanie nasiliły się. Do lekarza ortopedy zgłosił się w lipcu. Po wykonaniu badań stwierdzono uszkodzenie stawu kolanowego prawej nogi. Po powrocie z wakacji zgłosił zaistniałe zdarzenie wicedyrektorowi szkoły w sierpniu. Czy opisane zdarzenie należy uznać za wypadek przy pracy?
Czy można uznać za wypadek przy pracy zdarzenie, w którym pracownik doznał bólu w plecach na skutek podnoszenia? Waga podnoszonego materiału nie przekraczała dopuszczalnych ciężarów. Do pracownika została wezwana karetka i został podany środek przeciwbólowy, po czym pracownik dokończył pracę na swojej zmianie.
Prywatna opinia biegłego w sprawie wypadku przy pracy, choćby był nim biegły sądowy, opracowana na zlecenie strony procesu sądowego i przedłożona sądowi stanowi jedynie umotywowane stanowisko strony – orzekł Sąd Apelacyjny w Białymstoku.
Jak powinien postąpić zespół powypadkowy w momencie, gdy po sporządzeniu protokołu powypadkowego – poszkodowany po zapoznaniu się z jego treścią wniesie zastrzeżenia – pracodawca jeszcze raz zarządzi wyjaśnienia okoliczności przyczyn wypadku i po kolejnym sporządzeniu protokołu powypadkowego poszkodowany będzie unikał poprzez przedłużanie zwolnienia chorobowego podpisania zapoznania się z treścią protokołu – czy zespół powypadkowy może przekazać go do zatwierdzenia pracodawcy i po zatwierdzeniu czy może sporządzić statystyczną kartę wypadku i polecenia powypadkowe? Jakie prawa i obowiązki ma w takiej sytuacji poszkodowany a jakie pracodawca?
Pracownik usuwał z ziemi rozkruszonego lizaka przy pomocy nogi tj. przesuwając nogą drobne fragmenty lizaka spod drzwi do rogu pomieszczenia. W trakcie zagarniania nogą fragmentów lizaka z posadzki wspierał się o futrynę otwartych drzwi. Z racji, że pogoda na zewnątrz piękna w biurze otwarte było okno. Zrobił się przeciąg i otwarte drzwi huknęły w rękę pracownika w wyniku czego doznał urazu złamania palca środkowego. Jakie przepisy bhp złamał pracownik. Pracownik zatrudniony jest w biurze obsługi klienta.
Jan Pióro
W czasie przerwy pracownik podczas szykowania śniadania uciął sobie opuszek palca, ma założone 2 szwy. Czy zdarzenie należy uznać jako wypadek przy pracy?
Wypadek, jakiemu uległ pracownik w czasie przerwy śniadaniowej i podczas czynności, które pozostają w związku z celem przerwy śniadaniowej, jest wypadkiem przy pracy, jeżeli nawet zdarzenie powodujące uszczerbek na zdrowiu zostało wywołane zachowaniem pracownika, wykazującym brak należytej ostrożności lub przezorności.
Pracownik prowadził pojazd służbowy (miał upoważnienie od pracodawcy do prowadzenia pojazdów służbowych i aktualne okresowe badania lekarskie na zajmowanym stanowisku) kierując się do siedziby zakładu w którym miał przeprowadzić zaplanowaną kontrolę i po przejechaniu ok. 20 km nagle stracił przytomność i uderzył w drzewo (jechał sam, przed wyjazdem nic szczególnego się nie działo w pracy, w momencie wypadku na drodze też nic go nie zaskoczyło). Interesuje mnie przyczyna a dokładnie przyczyna zewnętrzna jako składowa definicji wypadku przy pracy. Czy można zakwalifikować to zdarzenie jako wypadek przy pracy ?
Tomasz Zwolak
Pracownik spedycji podczas załadunku samochodu elementami wentylacyjnymi poczuł ogromny ból w brzuchu. Lekarz stwierdził przepuklinę. Pracownik nie przekroczył norm dźwigania. Praca nie powodowała nadmiernego wysiłku fizycznego, jednak stało się to podczas podnoszenia elementów. ZUS nie chce uznał tego zdarzenia jako wypadek przy pracy.
Jeżeli dojdzie do wypadku przy pracy, należy zweryfikować ocenę ryzyka zawodowego w zakresie zagrożeń, które spowodowały ten wypadek.
Adam Słomka
Czy można uznać za wypadek przy pracy zdarzenie, które miało miejsce podczas zawodów sportowych w piłkę nożną (firmowy turniej piłki nożnej o puchar Prezesa i Prezydenta krajowego Związku Zawodowego). Pracownik naszej spółki brał udział w tych zawodach i doznał kontuzji głowy (interwencja chirurgiczna, zwolnienie lekarskie na okres jednego tygodnia). Uczestnictwo w turnieju odbywało się na zasadzie delegacji służbowej. W portalu znalazłem, co prawda, jeden z artykułów o podobnym problemie, ale dotyczył on osoby, która (w interpretacji sądu) w zakresie swoich obowiązków miała szeroko rozumiane promowanie firmy, reprezentowanie swojego pracodawcy w różnego rodzaju imprezach. W opisywanym przeze mnie przypadku takich obowiązków poszkodowany pracownik nie ma.
Na terenie zakładu pracy (pow. 100 osób) miał miejsce wypadek (lekki) ucznia podczas odbywania praktyk. Jak wygląda w takim przypadku postępowanie powypadkowe poszkodowanego ucznia? Kto zbiera informacje i sporządza protokół powypadkowy (czy jest w tym przypadku konkretny wzór protokołu powypadkowego) ? Kto zatwierdza protokół powypadkowy? Jakie są dalsze kroki po zakończeniu postępowania powypadkowego (przekazanie dokumentacji powypadkowej do ZUS, PZU, itd.)?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone