Sklep
Wypadek, jakiemu uległ pracownik w czasie meczu piłkarskiego, zorganizowanego przez pracodawcę, biorąc w nim udział dobrowolnie, poza zakresem obowiązków wynikających z umowy o pracę, nie stanowi wypadku przy pracy w rozumieniu ustawy wypadkowej – orzekł Sąd Najwyższy.
Aneta Mościcka - dziennikarz, prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
O stanie wypadkowości w rolnictwie mówiono podczas obrad Komisji Głównego Inspektora Pracy do Spraw Bezpieczeństwa i Higieny Pracy w Rolnictwie, które odbyły się 17 kwietnia 2014 r. w siedzibie GIP w Warszawie. Podsumowano również 1. etap kampanii „Szanuj życie! Bezpieczna praca w gospodarstwie rolnym”.
Biuro, w którym wydarzył się wypadek, zostało wyposażone w typowe meble i sprzęt komputerowy z czterema stanowiskami roboczymi. Powierzchnia, wysokość pomieszczenia, oświetlenie, temperatura odpowiadały wymaganiom przepisów. W okresie ostatnich 5 lat przed wypadkiem na ocenianym stanowisku pracy nie zanotowano wypadków przy pracy ani chorób zawodowych.
Protokół powypadkowy sporządza się w terminie 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku. Jest to zadanie zespołu powypadkowego, który powinien wykorzystać do tego celu wszystkie materiały zgromadzone w toku postępowania powypadkowego, w szczególności te zebrane przez organy prowadzące śledztwo i dochodzenie, pod warunkiem że zostaną udostępnione.
Tomasz Zwolak
Pracownik podczas spożywania posiłku w zakładowej stołówce (w trakcie regulaminowej przerwy) wylał na siebie kubek gorącej wody, w wyniku czego uległ poparzeniu. Czy takie zdarzenie można zakwalifikować jako wypadek przy pracy? Czy w trakcie spożywania posiłku zachodzi związek z pracą?
Jan Pióro
Pracownik w piątek przewrócił się siadając na krzesło. Potwierdzili to świadkowie. Tego samego dnia nie zgłaszał dolegliwości. W poniedziałek uskarżając się na bóle, zwolnił się do lekarza. Według pisemnej informacji od lekarza, poszkodowany w wyniku upadku doznał urazu głowy i kręgu szyjnego. W czasie prowadzonego postępowania powypadkowego okazało się, że pracownik ten wcześniej leczył się na podobne dolegliwości u lekarza, od którego przyniósł zaświadczenie oraz przebywał z tego tytułu na długim zwolnieniu lekarskim. Zdarzenie spełnia definicję wypadku. Natomiast świadkowie i współpracownicy twierdzą, że poszkodowany wykorzystuje sytuację i znów uda się na kilkumiesięczne zwolnienie lekarskie. Czy są tu podstawy aby nie uznać zdarzenia jako wypadek w pracy?
Brak przeszkolenia pracownika oraz brak urządzeń zabezpieczających przy pracy na wysokościach obciążający pracodawcę jest współprzyczyną wypadku przy pracy polegającego na upadku z wysokości, tylko w przypadku pracownika wykonującego tego rodzaju pracę, w ramach swoich obowiązków pracowniczych lub nawet poza ich zakresem, ale w razie polecenia pracodawcy lub w sposób znany i przez pracodawcę tolerowany – orzekł Sąd Najwyższy.
Aneta Mościcka
Czy jest konieczność dokonania ponownej oceny ryzyka zawodowego po wypadku przy pracy, mimo iż w aktualnym opracowaniu są ocenione zagrożenia , które były przyczyną wypadku?
Adam Słomka
W postępowaniu prowadzonym na skutek odwołania od decyzji ZUS odmawiającej przyznania prawa do jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy z powodu nieprzedstawienia przez ubezpieczonego protokołu powypadkowego sąd ma prawo dokonania oceny, czy dane zdarzenie było wypadkiem przy pracy – orzekł Sąd Najwyższy.
Nie każdy wyjazd osoby prowadzącej działalność gospodarczą oznacza jednocześnie wykonywanie zwykłych czynności związanych z jej prowadzeniem. Skoro śmierć ubezpieczonego nie pozostaje w związku czasowym, miejscowym i funkcjonalnym z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, to nie powstaje prawo do rodzinnej renty wypadkowej. Oceny tej nie zmienia fakt, że prowadzenie działalności pozarolniczej w zakresie usług budowlanych ma charakter mobilny i może być ona wykonywana w różnych miejscach i czasie – orzekł Sąd Apelacyjny w Białymstoku.
Ustalenie stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku przy pracy następuje dopiero po zakończeniu procesu leczenia lub rehabilitacji. Jeżeli upośledzenie sprawności organizmu trwało jedynie 6 miesięcy, to nie stanowi ani stałego (co jest oczywiste), ani długotrwałego uszczerbku na zdrowiu w rozumieniu ustawy wypadkowej i poszkodowany nie nabywa prawa do jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy – orzekł Sąd Najwyższy.
W zakładzie produkcyjnym wypadkowi uległ uczeń Technikum przebywający na praktycznej nauce zawodu (w zakładzie raz w tygodniu). Jaka jest procedura postępowania w takiej sytuacji. Kto i jakie dokumenty sporządza?
Uznanie bądź nieuznanie konkretnego zdarzenia za wypadek przy pracy w protokole powypadkowym jest ostatecznie wyrazem stanowiska pracodawcy. Poszkodowany może w trakcie ustalania okoliczności i przyczyn wypadku zgłaszać uwagi do ustaleń zawartych w protokole powypadkowym, które mogą lecz nie muszą, być uwzględnione przez pracodawcę – orzekł Sąd Najwyższy.
Gdzie zarejestrować zdarzenie, które nie zostało uznano za wypadek przy pracy - nie było urazu. Zespół powypadkowy w protokole zaznaczył, że nie uznaje danego zdarzenia jako wypadek przy pracy.
Ubezpieczony prowadzący działalność gospodarczą nie ma prawa do świadczeń z tytułu wypadku przy pracy, jeżeli jego zaległości w opłacaniu składek na ubezpieczenie społeczne przekraczają 6,60 zł do czasu uregulowania całości zadłużenia. Nie ma przy tym znaczenia, czy zaległości dotyczą działalności pozarolniczej, w związku z prowadzeniem której powstało zdarzenie wypadkowe, czy też działalności wcześniej zakończonej – orzekł Sąd Najwyższy.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone