Szkolenia bhp bez zawierania umowy
Pracodawca chce zatrudnić dwóch pracowników obsługi do pracy w przedszkolu publicznym. Pracowników tych należy przeszkolić w zakresie bhp. Jednak pracodawca nie dysponuje pieniędzmi w budżecie na opłacenie behapowca. Czy w takiej sytuacji może zlecić szkolenie tychże pracowników behapowcowi z innego przedszkola, bez nawiązania z nim żadnej umowy, szkolenie bhp tylko w ramach koleżeństwa?
Szkolenie wstępne ogólne może być prowadzone przez:
- pracownika służby bhp,
- osobę wykonującą u pracodawcy zadania tej służby,
- pracodawcę, który sam wykonuje zadania służby bhp,
- pracownika wyznaczonego przez pracodawcę posiadającego zasób wiedzy i umiejętności zapewniający właściwą realizację programu instruktażu, mający aktualne zaświadczenie o ukończeniu wymaganego szkolenia w dziedzinie bhp.
Natomiast szkolenie wstępne na stanowisku pracy (instruktaż stanowiskowy) przeprowadza:
- wyznaczona przez pracodawcę osoba kierująca pracownikami lub
- pracodawca, jeżeli osoby te posiadają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe oraz są przeszkolone w zakresie metod prowadzenia instruktażu stanowiskowego.
Jednocześnie należy pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami w zakładzie pracy powinna być zorganizowana służba bhp. I tak pracodawca, który zatrudnia więcej niż 100 pracowników, zobowiązany jest utworzyć służbę bhp, natomiast pracodawca, u którego zatrudnionych jest do 100 pracowników, może powierzyć wykonywanie zadań służby bhp pracownikowi zatrudnionemu przy innej pracy.
Natomiast w małych zakładach pracy, w których zatrudnionych jest:
- do 10 pracowników albo
- 20 pracowników i zakład jest zakwalifikowany do grupy działalności, dla której ustalono nie wyższą niż trzecia kategorię ryzyka w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych
zadania służby bhp może wykonywać pracodawca pod warunkiem posiadania ukończonego szkolenie niezbędnego do wykonywania jej zadań.
Jeżeli pracodawca nie wykonuje sam zadań służby bhp i w zakładzie brak jest kompetentnych pracowników, można powierzyć wykonywanie zadań służby bhp specjalistom spoza zakładu pracy.
art. 2373 § 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94)
§ 10 ust. 1, § 10 ust. 2, § 11 ust. 1, § 11 ust. 5 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2004 r. nr 180, poz. 1860)
Marta Popławska
specjalista ds. bezpieczeństwa
procesowego
Inne artykuły w kategorii Szkolenia bhp
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.