Pytania i odpowiedzi
Zobacz, co robić gdy pracownik dostarcza orzeczenie o niepełnosprawności po wstępnych badań lekarskich
Pytanie: Pracodawca przed podjęciem współpracy otrzymuje informację od pracownika, iż posiada orzeczenie o niepełnosprawności. Jak pracodawca, w sposób prawidłowy, powinien skierować pracownika na wstępne badania lekarskie? Co w sytuacji gdy pracownik otrzymał orzeczenie o zdolność do pracy, natomiast pracodawcy dostarczył orzeczenie o niepełnosprawności w dniu rozpoczęcia pracy? Ani pracodawca, ani lekarz medycyny pracy nie został poinformowany przez pracownika o niepełnosprawności przed badaniami? A co wówczas gdy osoba przyjmowana do pracy nie ujawni faktu niepełnosprawności, przejdzie pomyślnie wstępne profilaktyczne badania lekarskie, a następnie ujawni fakt swojej niepełnosprawności i zechce być w przyszłości zatrudniona w godzinach nadliczbowych oraz w porze nocnej? Czy powinna udać się jeszcze raz do lekarza medycyny pracy? »
Poznaj konsekwencje odmowy poddania się szczepieniom ochronnym przez pracownika
Pytanie: Pracodawca, zgodnie z przepisami rozporządzenia w sprawie wykazu rodzajów czynności zawodowych oraz zalecanych szczepień ochronnych wymaganych u pracowników, funkcjonariuszy, żołnierzy lub podwładnych podejmujących pracę, zatrudnionych lub wyznaczonych do wykonywania tych czynności, organizuje dla pracowników szczepienia ochronne przeciw: tężcowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, durowi brzusznemu. Pracodawca przed podjęciem takich działań, pyta o zgodę pracownika na piśmie. Czy w przypadku, gdy pracownik odmówi poddania się szczepieniom ochronnym, pracodawca może go dopuścić do wykonywania pracy bez szczepień? Czy w takim przypadku, niezaszczepiony pracownik, który podpisuje wniosek, że nie wyraża zgody na szczepienia ochronne, może dochodzić odszkodowań od pracodawcy w przypadku zachorowania na powyższe choroby? Czy pracodawca ma prawo rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem, który nie wyraża zgody na szczepienia ochronne? »
Kiedy nie możesz zwolnić pracowników ze wstępnych badań lekarskich?
Pytanie: Chcemy zatrudnić pracowników wypożyczonych z innej firmy. W macierzystym zakładzie pracy panowie będą przebywali na urlopach bezpłatnych. Osoby te mają aktualne badania w firmie, w której są zatrudnieni, na takich samych stanowiskach jakie mieliby zajmować w naszej firmie. Dysponujemy kopiami tych badań i skierowaniami, z których wynika, że warunki pracy, jak i czynniki szkodliwe w firmie ich zatrudnienia różnią się od warunków pracy występujących na stanowisku montera izolacji przemysłowej w naszej organizacji. Czy w opisanym powyżej przypadku możemy skorzystać z art. 229 § 11 pkt 2 Kodeksu pracy i dopuścić pracowników do pracy bez badań wstępnych i przyjąć badania z ich firmy macierzystej? Dodatkowo moją wątpliwość budzi również wyłączenie z możliwości skorzystania ze zwolnienia z wstępnych badań lekarskich w przypadku prac zaliczanych do prac szczególnie niebezpiecznych, a do takich prac zalicza się chociażby praca na wysokości. Czy w takim razie, nawet gdyby warunku pracy były identyczne u nas i u macierzystego pracodawcy, to czy możemy odstąpić od wykonywania badań wstępnych, jeżeli pracownik będzie pracował np. na wysokości? »
Kiedy trzeba zapewnić pracownikom dostęp do pomieszczenia z prysznicem?
Pytanie: Czy w pomieszczeniach socjalnych pracowników obsługujących np. magazyny (magazynier), sprzątaczek, również sprzątają w magazynach, pracowników dozoru, również placowy, należy bezwzględnie zapewnić pomieszczenie prysznicowe? »
Jak interpretować zapisy dotyczące mikroklimatu zimnego?
Pytanie: Kiedy możemy mówić o tym, że pracownik pracuje w mikroklimacie zimnym? Czy pracownik budowlany wykonujący swoje obowiązki na otwartej przestrzeni również zimą pracuje w mikroklimacie zimnym? Czy jeżeli zabezpieczamy odzież i obuwie robocze zimowe, zaplecze socjalne na zrobienie ciepłego napoju/posiłku, przerwy w pracy to możemy dalej mówić o klimacie zimnym? »
Jakie kroki podjąć, gdy pracownik informuje o kontakcie z osobą zakażoną koronawirusem?
Pytanie: Pracownik poinformował pracodawcę, że członek jego rodziny uzyskał pozytywny wynik na obecność COVID-19. Dyrektor postanowił, odsunąć pracownika od pracy do momentu wykonania badań na obecność koronawirusa. Czy postąpił prawidłowo? Według jakich zasad usprawiedliwić nieobecność w pracy takiego pracownika? »
Jak zorganizować siedzące stanowisko pracy przy wysokim blacie roboczym
Pytanie: W magazynie pracownicy, którzy pakują drobne produkty do wysyłki i od razu ewidencjonują je w komputerze siedzą przy biurkach o 50 cm wyższych niż typowe. Jakie krzesła trzeba zapewnić pracownikom aby były zgodne z przepisami bhp? »
Składowanie materiałów długich wystających poza regał
Pytanie: Czy na regale w magazynie można układać listwy metalowe na półkach bez foliowania? Chodzi o listwy aluminiowe wystające 1 m poza regał. Są nieofoliowane i złożone na najwyższych półkach, ułożone piętrowo. Zachodzi obawa, że mogą się zsunąć, co zagraża pracownikom tam pracującym. »
- « pierwsza
- «
- 44
- 45
- 46
- 47
- 48
- »
- ostatnia »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol