Pytania i odpowiedzi
Nie można zastąpić instrukcji bhp instrukcją obsługi maszyny (DTR)
Pytanie: Mamy w firmie nową maszynę. Kierownik produkcji nie czuje się osobą kompetentną, żeby pisać instrukcję bhp do tej maszyny. Czy zamiast instrukcji bhp możemy pracowników zapoznać tylko z DTR maszyny i ją umieścić na stanowisku pracy? »
Czy zwolnienie ze szkoleń okresowych bhp pracowników administracyjno-biurowych obejmuje nauczycieli?
Pytanie: W związku ze zmianą zapisów w Kodeksie pracy znoszącą od 1 stycznia 2019 r. obowiązek szkoleń okresowych pracowników administracyjno-biurowych proszę o informację czy zwolnienia z tych szkoleń dotyczą także nauczycieli? »
Praca w pozycji wymuszonej i monotonia na stanowisku biurowym
Pytanie: Czy pracę na stanowisku administracyjno-biurowym należy zakwalifikować jako pracę w pozycji wymuszonej? Czy jeżeli pracownik biurowy magazynu (sporządzanie raportów, inwentaryzacja magazynu itp), codziennie wykonuje powtarzalne czynności to jego pracę należy zakwalifikować jako prace monotoną? »
Czy nowy właściciela firmy ponosi odpowiedzialność za choroby zawodowe pracowników powstałe u poprzedniego pracodawcy?
Pytanie: Nowy pracodawca ma postępowanie o uznanie choroby zawodowej pracownika, który pracując był narażony na azbest tylko u poprzedniego pracodawcy. Obecnie całą firmę nabył nowy pracodawca. U aktualnego pracodawcy praca z azbestem nie ma miejsca. W przeszłości w zakładzie był używany azbest i część pracowników pracowała w bezpośrednim kontakcie z nim. Pracownik, o którym mowa już zmarł. Obecnie o uznanie choroby zawodowej stara się wdowa po zmarłym pracowniku. Jak wygląda odpowiedzialność aktualnego właściciela na gruncie obecnych przepisów? Czy można spodziewać się roszczeń od innych pracowników i zarazem podniesienia składki ZUS itp.? »
Czy zatrudnionego na umowę zlecenie trzeba poddać badaniom wstępnym i szkoleniom bhp?
Pytanie: Czy przed dopuszczeniem na pracy osobę zatrudnioną na umowę zlecenie, przedsiębiorca jest zobowiązany skierować na badanie lekarskie i poddać szkoleniu wstępnemu? W jakich przypadkach może od tych działań odstąpić? »
Rozlewanie płynu do dezynfekcji – jak powinny być oznaczone zastępcze pojemniki?
Pytanie: Jeżeli pracownik, przeleje płyn do dezynfekcji rąk do zastępczej butelki i napisze tylko na butelce, że to jest płyn do dezynfekcji rąk nie podając ani terminu ważności środka, ani też nazwy środka jest to jest zgodne z przepisami? »
- « pierwsza
- «
- 45
- 46
- 47
- 48
- 49
- »
- ostatnia »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol