Pytania i odpowiedzi
Co może być przyczyną zespołu cieśni nadgarstka (choroby zawodowej)?
Pytanie: Jakie inne przyczyny, niż obsługa komputera podczas świadczenia pracy przez sekretarkę, mogą być przyczyną wystąpienia zespołu cieśni nadgarstka? Sekretarka miała podczas pracy ergonomiczne warunki zgodne z obowiązującymi przepisami w tym zakresie. Jakie inne prace mogą stanowić przyczynę takiej choroby? »
Czy do obsługi wciągarki elektrycznej trzeba mieć specjalne uprawnienia?
Pytanie: Czy do obsługi urządzenia jakim jest wciągarka elektryczna 230 V udźwig 120 kg, konieczne są uprawnienia dla pracownika? Czy wystarczy zapoznanie go z instrukcją montażu i eksploatacji czy trzeba go wysłać koniecznie na kurs? »
Hala będąca miejscem pracy bez dostępu światła naturalnego – czy to dopuszczalne
Pytanie: Pracodawca posiada halę produkcyjną, jest to hala bez oświetlenia naturalnego. W hali tej pracownicy obsługują maszyny typu obrabiarki CNC itp. Czy samo oświetlenie sztuczne wystarczy? Jakie wymagania trzeba spełnić? Czy pracownicy mogą pracować bez oświetlenia naturalnego? »
Czy zaświadczenie od lekarza zwalnia pracownika z obowiązku noszenia obuwia ochronnego?
Pytanie: Pracownik pracuje na magazynie przy sortowaniu paczek. Przestał ubierać obuwie robocze, bo twierdził, że ma dolegliwości i nie może takich nosić. Dostarczył zaświadczenie lekarskie, w którym lekarz napisał przeciwwskazania chodzenia w twardym, nieściskającym obuwiu. Jak należy się odnieść do takiej sytuacji? Czy można pracownikowi na to pozwolić? Co jeżeli ciężka paczka spadnie pracownikowi na nogę i będziemy mieli wypadek? »
Czy pracownicy z Ukrainy, Białorusi podlegają kwarantannie na terenie polski?
Pytanie: Pracownicy z Ukrainy i Białorusi posiadający stosowne pozwolenia na pracę w Polsce, zatrudnieni są na umowę o pracę. Zbliża się okres urlopowy i chcieliby wyjechać do swojego stałego miejsca zamieszkania (Ukraina, Białoruś). Czy po powrocie z urlopu będą podlegali obowiązkowi 14 dniowej kwarantanny? Czy zniesienie obowiązku kwarantanny, dotyczy tylko członków UE, a pozostali pracownicy zatrudnieni w Polsce pochodzący spoza UE muszą odbywać kwarantannę? »
Apteczka w samochodzie służbowym – obowiązkowa czy nie
Pytanie: Zgodnie z przepisami drogowymi apteczka nie jest obowiązkowym wyposażeniem samochodu. Natomiast obowiązkiem pracodawcy jest zorganizowanie sprawnego systemu pierwszej pomocy, a w tym m.in. zaopatrzenie zakładu w odpowiednio wyposażone apteczki. Czy w takim razie samochód służbowy, z którego korzysta pracownik (przedstawiciel handlowy) powinien być obowiązkowo wyposażony w apteczkę? »
- « pierwsza
- «
- 46
- 47
- 48
- 49
- 50
- »
- ostatnia »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol