Pytania i odpowiedzi
Jak określić termin kolejnego szkolenia okresowego w przypadku szkoleń odroczonych z powodu epidemii?
Pytanie: Zgodnie z ustawą o COVID-19 termin przeprowadzenia szkolenia okresowego bhp wydłuża się do 60 dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii, albo stanu epidemii. Jak obliczać termin kolejnego szkolenia okresowego? Od daty obecnego szkolenia czy od daty szkolenia, które zostanie przeprowadzone w okresie 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego? »
Jak długo można wykonywać prace na podstawie orzeczenia lekarskiego, które wygasa w czasie epidemii?
Pytanie: Czy w związku z zawieszeniem obowiązku wykonywania badań okresowych na czas epidemii, pracownik posiadający orzeczenie lekarskie o dopuszczeniu do pracy, w tym do pracy na wysokości powyżej 3 m, ważne do 1 września 2020 r., może te prace na wysokości wykonywać po 1 września 2020 r., zakładając ze stan epidemii będzie nadal obowiązywał? »
Jakie znaki stosować na terenie dróg i parkingów zakładowych?
Pytanie: Czy jeżeli pracodawca ustanowi strefę ruchu na terenie dróg dojazdowych oraz parkingów przed firmą to może w strefie ruch wyznaczyć miejsca parkingowe dla wybranych pracowników na zasadach wewnętrznych ustaleń (zarządzenia) i je oznaczyć tabliczkami wymienionymi w tym zarządzeniu? Czy musi się kierować przepisami rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach? »
Komu należy się ekwiwalent za używanie własnej odzieży roboczej?
Pytanie: Jeżeli stanowiska pracy nie wymagają wyposażenia w odzież i obuwie robocze, np. nauczyciel języka angielskiego, czy też pracownik administracji, np. kadry, to czy w tej sytuacji należy się wyżej wymienionym pracownikom wypłata ekwiwalentu z tytułu używania odzieży własnej? Czy takie stanowiska należy ująć w regulaminie zasad przydziału odzieży? »
Wskazówki, o co musi zadbać organizator spotkania służbowego, kongresu czy konferencji w czasie epidemii
Pytanie: Zakład pracy musi zorganizować spotkanie statusowe, które będzie miało charakter zamknięty. Jednak w spotkaniu będą brały udział osoby również spoza zakładu pracy. Potencjalnie, razem może uczestniczyć w nim około 80 osób. Czy zgodnie z przepisami takie spotkanie może mieć miejsce? Jakie warunki należy spełnić mając na uwadze stan epidemii koronawirusa organizując takie spotkanie? »
Czy pracownik z ważnymi uprawnieniami na wózki jezdniowe wydanymi przed zmianą przepisów może na ich podstawie wykonywać pracę?
Pytanie: Mamy nowego pracownika, który w 2016 r. zrobił uprawnienia na wózki jezdniowe podnośnikowe z wyłączeniem specjalizowanych. Są to jeszcze uprawnienia wydane przez firmę szkoleniową, nie przez UDT (wg starych zasad). Uprawnienia ma jeszcze ważne. Czy może u nas jeździć i czy musimy mu wydać zaświadczenie tak jak za starych czasów? »
Czy możliwy jest zwrot za okulary w czasie epidemii, gdy zawieszone jest wykonywanie badań okresowych?
Pytanie: Czy w okresie pandemii podczas utraty ważności (02.06.2020r.) okresowych badań pracownik może wystąpić z fakturą o zwrot za okulary korygujące? W poprzednim orzeczeniu lekarskim ma z zapisem praca w okularach korygujących. Dodam, że przychodnia w chwili obecnej wykonuje tylko badania wstępne i kontrolne. »
Dla jakich grup pracowników możesz prowadzić szkolenia okresowe w czasie epidemii?
Pytanie: W dobie koronowirusa chciałabym przeprowadzić szkolenie okresowe dla stanowisk robotniczych oraz administracyjno-biurowych. Wiem, że przepisami tarczy antykryzysowej 2.0. na czas epidemii szkolenia okresowe mogą być wstrzymane, a ich terminy przedłużone. Jednak we wcześniejszych wskazówkach GIP preferowana była forma samokształcenia. Czy, w związku z tym, jest możliwe przeprowadzenia szkoleń okresowych w formie samokształcenia kierowanego dla stanowisk robotniczych i administracyjno- biurowych? Na jakie przepisy można się powołać w tej kwestii? »
- « pierwsza
- «
- 48
- 49
- 50
- 51
- 52
- »
- ostatnia »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol