Pytania i odpowiedzi
O czym trzeba wiedzieć organizując pralnię zakładową?
Pytanie: Jakie pomieszczenia powinna zawierać pralnia zakładowa? Proszę o wskazanie, w jakie wózki pracodawca powinien wyposażyć pralnię, by nadawały się do dezynfekcji? Jeżeli jest prana odzież, czy muszą być suszarki? Jak powinna wyglądać instrukcja bezpiecznej pracy dla pracowników pralni? »
Do jakich wózków jezdniowych należy stosować przepisy nowego rozporządzenia?
Pytanie: Czy zaświadczenie kwalifikacje, o którym mowa w nowym rozporządzeniu w sprawie bhp przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym z 15 grudnia 2017 r., które jest wymagane do obsługi wózków jezdniowych z mechanicznym napędem podnoszenia, konieczne jest również do obsługi wózków o napędzie elektrycznym (akumulatorowych) o niskim podnoszeniu, do 30 cm? Czy nowe przepisy można rozumieć tak, że generalnie wszystkie wózki, które wymagają badań UDT będą wymagały posiadania zaświadczeń kwalifikacyjnych do obsługi, a te które nie podlegają UDT będą mogły obsługiwać osoby nie posiadające zaświadczeń kwalifikacyjnych? »
Jak zadbać o bezpieczeństwo pracy pracowników podwykonawcy?
Pytanie: Czy pracownikom firm podwykonawczych (obcych) należy przed rozpoczęciem przez nich pracy przeprowadzić szkolenie bhp, czy wystarczy zapoznać ich z zagrożeniami występującymi na terenie zakładu pracy gdzie będą wykonywać prace serwisowe? Kto jest odpowiedzialny za przeprowadzenie takiego szkolenia lub zapoznania i czy musi to być specjalista ds. bhp, czy może to być osoba wyznaczona przez pracodawcę z grupy osób kierujących pracownikami? Kto sprawuje nadzór nad tymi pracownikami w trakcie wykonywania przez nich prac serwisowych i kto sprawdza ich kwalifikacje, szkolenia bhp i badania lekarskie przed podjęciem przez nich pracy? »
Jakim szkoleniom wstępnym należy poddać zleceniobiorców?
Pytanie: Czy pracownika zatrudnionego na podstawie umowy cywilnoprawnej – umowa zlecenie – trzeba poddać pełnemu szkoleniu wstępnemu bhp (instruktaż ogólny oraz instruktaż stanowiskowy)? Czy wystarczające jest, że taki pracownik posiada zaświadczenie lekarskie z badań wstępnych oraz wykonany instruktaż stanowiskowy, poświadczony podpisem? »
Jak rozpoznać czy dana mieszanina stosowana przy produkcji jest rakotwórcza?
Pytanie: W planach mamy zakup surowca, w którego karcie charakterystyki występuje zwrot H351. Podejrzewa się, że powoduje on raka, jednak w sekcji 2 karty widnieje zwrot: nie sklasyfikowano jako substancja lub mieszanina niebezpieczna. Czy zwrot H351 wystarczy do sklasyfikowania mieszaniny jako rakotwórczej lub mutagennej? »
Co wliczyć do czasu pracy kierowcy
Pytanie: Jakie prace poza prowadzeniem samochodu ciężarowego przez kierowcę wliczają się do jego czasu pracy? Czy oczekiwanie na rozładunek lub załadunek oraz wykonywanie innych prac na rzecz zakładu, np. prowadzenie samochodu służbowego wliczają się do czasu pracy kierowcy? »
Czy można stworzyć instrukcję posługiwania się częścią wyrobu?
Pytanie: Jedna z przyczyn wypadku przy pracy to „brak instrukcji posługiwania się czynnikiem materialnym”. A co w sytuacji, gdy tym czynnikiem materialnym jest wyrób lub część wyrobu (np. korpus blaszanej szafy)? Jeśli zdarzają się wypadki spowodowane rozcięciem części ciała (rąk, nóg, głowy), które wynikają z niewłaściwego obchodzenia się z materiałem (złe chwytanie, obracanie w dłoniach, wyślizgnięcie, transport ręczny), to czy powinniśmy stworzyć instrukcję „obchodzenia się” z materiałem – blachą? »
- « pierwsza
- «
- 83
- 84
- 85
- 86
- 87
- »
- ostatnia »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol