Pytania i odpowiedzi
Podwykonawca przekazując dane swoich pracowników generalnemu wykonawcy musi pamiętać o przepisach RODO
Pytanie: Generalny wykonawca żąda przesłania skanów orzeczeń lekarskich pracowników firmy podwykonawczej wraz ze szkoleniami bhp. Jak takie żądanie przekazania dokumentów wygląda na gruncie przepisów RODO? Jak rozmawiać z GW, który chce w nieznany nam sposób archiwizować dane naszych pracowników? »
Gdzie potwierdzić odbycie instruktażu stanowiskowego na nowym stanowisku pracy – w nowej czy dotychczasowej karcie szkolenia wstępnego?
Pytanie: Jeżeli pracownik po jakimś czasie zmienia stanowisko pracy to instruktaż stanowiskowy odnotowujemy w pierwotnej karcie szkolenia bhp, gdzie jest miejsce na drugie stanowisko, czy wypisujemy nowy dokument? »
Sprawdź, w jakich przypadkach pracodawca musi zapewnić pracownikom szczepienia przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu?
Pytanie: Czy pracodawca jest zobligowany do zapewnienia pracownikom szczepień ochronnych przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu, jeśli pracownicy Ci wykonują pracę na terenach otwartych (woj. podkarpackie) i narażeni są na ryzyko ukąszenia przez kleszcza? »
Odzież robocza nie jest tym samym co umundurowanie czy ubranie służbowe – poznaj różnice
Pytanie: Czy pracodawca może przydzielić pracownikom administracyjno-biurowym (praca na recepcji) odzież roboczą, np.: w postaci białych bluzek i granatowych spódnic i nakazać im korzystanie z ich w pracy? Czy jeśli pracodawca przydzieli pracownikom odzież roboczą, to pracownicy powinni mieć możliwość przebrania się w pracy, czy mogą robić to w domu i przyjeżdżać do pracy już w firmowym ubraniu? »
Unikniesz szkoleń wstępnych bhp jeżeli ponownie zatrudnisz pracownika bez czasowej przerwy między umowami
Pytanie: Czy zatrudniając ponownie pracownika po miesięcznej przerwie, lub po przerwie trwającej krócej niż miesiąc, na to samo stanowisko, u tego samego pracodawcy, należy przeprowadzić szkolenia wstępne, czy szkolenia te zachowują ważność z poprzedniego zatrudnienia? Czy są jakieś terminy ważności takich szkoleń, jeżeli chodzi o przerwy w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy? »
Wskazówki, jak połączyć etat w służbie bhp i oddelegowanie do zadań związkowych
Pytanie: W firmie jest zatrudnionych ponad 600 osób. W służbie bhp pracuje 1 osoba na cały etat oraz druga osoba na pół etatu. Czy pracownik pracujący na całym etacie może być oddelegowany do zadań związkowych, np. na 1/4 etatu lub 2/5 etatu i czy wówczas będzie zapewniona minimalna obsada w służbie bhp? »
Dowiedz się, jakie dokumenty są niezbędne w przypadku wypadku przy pracy pracownika delegowanego do pracy na terenie UE
Pytanie: Jak wygląda procedura powypadkowa, w sytuacji gdy pracownik z Ukrainy zatrudniony na umowę o pracę w Polsce jako kierowca, miejsce świadczenia pracy UE, ulega wypadkowi np. w Niemczech i tam pracownik przebywał w szpitalu? Pracownik następnie wraca do Polski, przekazuje dokumenty z leczenia i wraca na Ukrainę i tam kontynuuje leczenie. Czy zaświadczenie o zdolności do pracy powinien wystawić lekarz w Polsce, czy może lekarz z Ukrainy? »
- « pierwsza
- «
- 84
- 85
- 86
- 87
- 88
- »
- ostatnia »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol