Gra symulacyjna – sposób na ciekawe i skuteczne szkolenie bhp

Zapewne nieraz zastanawiałeś się, co zrobić aby urozmaicić swoje szkolenia bhp. Rozwiązaniem Twoich problemów może być gra symulacyjna. Zapewne wiesz, że najszybciej człowiek uczy się przez zabawę i skojarzenia. Ta metoda dydaktyczna aktywizuje uczestników szkolenia. Dzięki niej poprowadzisz nie tylko atrakcyjne ale również skuteczne szkolenie bhp. Dowiedź się zatem, czym jest gra symulacyjna, a także jakie są reguły tej gry?
Informacje zawarte w tym artykule pozwolą Ci:
-
Podnieść swoje kompetencje jako wykładowcy zagadnień bhp
-
Poprowadzić ciekawe i atrakcyjne szkolenie bhp
-
Osiągnąć założone cele szkoleniowe
Termin gra symulacyjna jest zbitką 2 pojęć – gry dydaktycznej i metody symulacyjnej. Gra dydaktyczna jest metodą, w której cele i treści nauczania odzwierciedlają w pewnym uproszczeniu rzeczywiste zjawiska, sytuacje i procesy dla lepszego ich zapamiętania, zrozumienia oraz zastosowania przez biorących w niej udział ludzi.
Cechami charakterystycznymi gier dydaktycznych są:
-
obecność problemu do rozwiązania,
-
pierwiastek zabawy w uczeniu się (szkoleniu),
-
przestrzeganie określonych reguł dydaktycznych.
Do prowadzenia szkolenia bhp można zaproponować metodę symulacji, jako jedną z najbardziej popularnych gier dydaktycznych obok innych, takich jak:
-
metoda sytuacyjna,
-
metoda biograficzna.
Można zakupić gry przygotowane przez profesjonalistów, choć nauczyciele i osoby prowadzące szkolenie bhp często konstruują je własnym wysiłkiem.
Reguły obowiązujące podczas symulacji
Podczas symulacji (inscenizacji) gracze mają znaczne możliwości oddziaływania na model, który wskutek działań podlega zmianom, staje się modelem procesu rzeczywistego, którego częścią są działania graczy i skutki tych działań. Uczestnicy szkolenia bhp są współtwórcami modelu, ich działania sprawiają, że model zyskuje na trafności i kompletności. Reguły obowiązujące podczas symulacji są zależne od zamiaru (celu) konstruktora gry. Gracze mogą zatem:
-
postępować wg ogólnej wskazówki typu, jak sobie wyobrażam zachowanie osoby, której rolę odgrywam,
-
postępować wg wskazówek opisanych w scenariuszu dotyczącym danej roli - pracownik X przystępuje do pracy ubrany w następujące środki ochrony indywidualnej...,
-
postępować wg sformalizowanej i sztywnej procedury ograniczonej systemem reguł - zgodnie z obowiązującymi w firmie zasadami bhp, pracownik wykonuje pracę w następujący sposób...,
-
dostosować swoje postępowanie do partnera gry, np. komputera, który zezwala graczom na swobodę w obrębie przewidzianych rozwiązań.
Istota metody symulacyjnej tkwi w tym, że stanowi najczęściej bardzo uproszczoną wizję sytuacji:
-
branży,
-
przedsiębiorstwa,
-
wydziału,
-
pojedynczych stanowisk pracy grupy,
-
rzeczywistości.
Zastosowane uproszczenia lepiej odzwierciedlają te problemy, które powinny być nie tylko zapamiętane, ale i zrozumiane, a wnioski z nich wynikające mogą być przydatne w podobnych sytuacjach, aby w przyszłości nie popełniać błędów, które mogą być przyczyną utraty zdrowia, a nawet życia pracowników.
Konstrukcja modelu gry symulacyjnej pozwala lepiej poszukiwać rozwiązań w związkach przyczynowo-skutkowych przez w miarę wierny opis określonej sytuacji.
Uczestnicy gry symulacyjnej mają wyznaczone cele i wymaga się od nich nie tylko podejmowania racjonalnych decyzji, ale także określa się harmonogramem (dzień, tydzień, miesiąc itd.) działania, jakie mają być podjęte oraz ograniczenia, jakie powinny być przez nich przestrzegane, innymi słowy, jakich decyzji i działań nie mogą podejmować.
Z istoty gry symulacyjnej wynika, że ma ona za zadanie pobudzenie zachowań opartych na:
-
rywalizacji,
-
kompromisie,
-
współpracy.
dr Włodzimierz Chojnacki
specjalista w zakresie edukacji w organizacji
oraz doradztwa zawodowego i personalnego
Specjalista z zakresu edukacji w organizacji oraz doradztwa zawodowego i personalnego
Inne artykuły w kategorii Szkolenia bhp
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.