badania lekarskie pracowników

Stan zagrożenia epidemicznego i stosowanie przepisów covidowych

Stan zagrożenia epidemicznego i stosowanie przepisów covidowych

16 maja br. zostało ogłoszone rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii. Zniosło ono z dniem 12 maja 2022 r. stan epidemii. Nie oznacza to jednak wycofania wszystkich ograniczeń i przepisów anty-COVID. Ogłoszony został bowiem stan zagrożenia epidemicznego na mocy kolejnego rozporządzenie ministra zdrowia. W praktyce oznacza to, że zdecydowana większość nadzwyczajnych uregulowań spowodowanych pandemią COVID-19 nadal obowiązuje. Zatem przypomnijmy sobie, jakie, najważniejsze z punktu widzenia bhp, przepisy covidowe nadal stosujemy w stanie zagrożenia epidemicznego.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 12 maja 2022 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego wprowadza – w miejsce stanu epidemii – stan zagrożenia epidemicznego. Obydwa te stany szczególne są wprowadzane w oparciu o przepisy ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. z 2021 r. poz. 2069 ze zm.). Przepisy tej ustawy w art. 2 pkt 22-23 definiują:

  • stan epidemii jako sytuację prawną wprowadzoną na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania skutków epidemii .

  • stan zagrożenia epidemicznego jest sytuacją prawną wprowadzoną na danym obszarze w związku z ryzykiem wystąpienia epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań zapobiegawczych.

Autor: 

Michał Culepa

Korzyści 

Informacje zawarte w tym artykule:

  • uporządkują Twoją wiedzę na temat obecnie obowiązujących ograniczeń w kwestii bhp wiązanych z COVID-19;

  • pozwolą na właściwe realizowanie obowiązków związanych ze szkoleniami bhp i badaniami lekarskimi w czasie stanu zagrożenia epidemicznego;

  • podpowiedzą Ci, jak długo można jeszcze spodziewać się utrzymania stanu zagrożenia epidemicznego i stosowania przepisów covidowych.  

Czytaj także: Nowy stan – stan zagrożenia epidemicznego. Co dalej z badaniami lekarskimi pracowników i szkoleniami bhp?>>>

Nowy stan – stan zagrożenia epidemicznego w Polcese

Nowy stan – stan zagrożenia epidemicznego. Co dalej z badaniami lekarskimi pracowników i szkoleniami bhp?

16 maja 2022 r. odwołany został na obszarze Polski stan epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. Zastąpił go stan zagrożenia epidemicznego. Może to rodzić pytania pracodawców oraz pracowników służby bhp w zakresie zawieszonych wcześniej obowiązków związanych z okresowymi profilaktycznymi badaniami lekarskimi oraz okresowymi szkoleniami bhp pracowników. Zobacz, co dalej z badaniami lekarskimi pracowników i szkoleniami bhp w czasie stanu zagrożenia epidemicznego?

Autor: 

Sebastian Kryczka

prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Korzyści 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czy wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego zmienia coś w zakresie badań lekarskich pracowników?

  • Czy stan zagrożenia epidemicznego wpływa na zawieszenie szkoleń okresowymi bhp?

  • Jak interpretować przepisy w zakresie przejścia na stan zagrożenia epidemicznego?

Czytaj także: Odwołanie stanu epidemii w kraju a zawieszenie okresowych szkoleń bhp>>>

Co z profilaktycznymi badaniami lekarskimi pracowników

Co z profilaktycznymi badaniami lekarskimi pracowników i szkoleniami bhp, jeżeli zniosą stan epidemii?

W związku malejącą liczbą chorych na Covid-19, szczepieniami, oraz luzowaniem obostrzeń, pojawiają się głosy, że być może rząd zniesie stan epidemii. Co się stanie, gdy zamiast niego zostanie wprowadzony stan zagrożenia epidemicznego? Do kiedy więc obowiązują szczególne zasady dotyczące np. profilaktycznych badań lekarskie pracowników (wstępnych, okresowych i kontrolnych) i szkoleń bhp, pracy zdalnej? Poznaj wyjaśnienia eksperta i działaj spokojnie.

Epidemia COVID-19 wprowadziła szereg prowizorycznych rozwiązań prawnych. Planowane były tylko na chwilę (3-6 miesięcy), a funkcjonują już prawie przez 1,5 roku. Na mocy ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 ( …) zawieszone zostały na „chwilę”, profilaktyczne badania lekarskie pracowników (wstępne, okresowe i kontrolne), czy  szkolenia okresowe bhp, a wstępne szkolenia (z małymi wyjątkami) można przeprowadzać w formie e-learningu. Wszyscy zdążyliśmy jednak już przywyknąć do obecnego stanu. Nauczyliśmy się również funkcjonować w stanie epidemii. Wiemy, w jak sposób funkcjonować, aby zmniejszyć, prawdopodobieństwo zarażenia się COVID-19.  Stosujemy szereg rozwiązań technicznych, medycznych, aby chronić siebie i swoje otocznie przed koronawirusem. Zmniejsza się również liczba samych zachorowań na koronawirusa. W związku z powyższym, coraz bardziej prawdopodobne staje się zniesie stanu epidemii. Co wówczas z profilaktycznymi badaniami lekarskimi pracowników i szkoleniami bhp?

Zgodnie z przepisami ustawy kowidowej praca zdalna obowiązuje w okresie stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, oraz w okresie 3 miesięcy po ich odwołaniu.

Obecnie trwają prace nad projektem nowelizacji Kodeksu pracy (projekt ustawy z 18 maja 2021r.; aktualnie na etapie konsultacji społecznych). Projekt zakłada, że praca zdalna na zasadach podobnych do telepracy zostanie włączona na stałe do Kodeksu pracy. Normuje także m.in. zasady bhp przy pracy zdalnej oraz wskazuje na obowiązek pracodawcy pokrywania kosztów ponoszonych w związku z pracą zdalną. 

Autor: 

Katarzyna Wrońska-Zblewska

Korzyści 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co jeszcze trzeba wiedzieć o badaniach w kontekście zakończenia epidemii?
  • Co z badaniami z innego zakładu pracy? Jak stan epidemii i jego zniesienie wpływa na ich ważność?
  • Co ze szkoleniami bhp po zakończeniu epidemii?

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo

Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone

wiper-pixel