Stan zagrożenia epidemicznego zostaje zniesiony 1 lipca 2023 r. Zatem należy przystąpić do uzupełnienia zawieszonych szkoleń bhp i badań lekarskich pracowników. Oto wskazówki jak przygotować się do nadrobienia zaległości. Właściwe przygotowanie się do przeprowadzenia zaległych szkoleń i badań lekarskich pracowników pozwoli na szybkie i sprawne nadrobienie obowiązków.
Czytaj także: Stan zagrożenia epidemicznego ma zostać zniesiony – przestaną obowiązywać ograniczenia pandemiczne>>>
Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego opublikowane 16 czerwca 2023 r. w mówi, że:
§ 1. Z dniem 1 lipca 2023 r.:
1) odwołuje się na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stan zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2;
2) traci moc rozporządzenie Ministra Zdrowia z 12 maja 2022 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego (Dz. U. poz. 1028).
Należy zatem od 1 lipca 2023 r. przystąpić do nadrabiania zaległości po pandemicznych w zakresie szkoleń okresowych bhp i okresowych badań lekarskich pracowników.
Materiał przygotował:
Kamil Szyszkiewicz
inżynier bezpieczeństwa i higieny pracy, absolwent Politechniki Łódzkiej, główny specjalista ds. bhp, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp. Na co dzień zarządza działem bhp w firmie produkcyjnej z branży meblarskiej. Specjalizuje się w zagadnieniach: wypadków przy pracy, szeroko pojętej oceny ryzyka, zgodności maszyn z wymaganiami minimalnymi, popularyzacji bezpiecznej pracy. Organizator dni bezpieczeństwa oraz uczestnik kilku edycji konkursu Państwowej Inspekcji Pracy „Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej”.
Z video materiału dowiesz się:
Co zaważyło na odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego?
Jakie są obowiązki pracodawców po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego?
Jakie są podstawowe działania wspomagające pracodawców do realizacji zaległych obowiązków w zakresie okresowych szkoleń bhp i badań lekarskich pracowników?
Ministerstwo Zdrowia ma pracować nad zmianą ustawy w sprawie COVID-19, której celem jest m.in. przywrócenie obowiązku wykonywania badań, wynikających z przepisów art. 229 kodeksu pracy. Jest to gorący news, jednak tak naprawdę brak konkretnych informacji. Zatem sprawdźmy, co już wiadomo. Skąd potrzeba zmiany przepisów i w jakim zakresie?
Informacje zawarte w tym artykule pozwolą Ci:
Przygotować się na nadchodzące zmiany w ustawie w sprawie COVID-19.
Uporządkować wiadomości na temat przywróceniem obowiązku wykonywania badań okresowych pracowników.
Zrealizować w prawidłowy sposób obowiązek wykonywania badań okresowych pracowników.
Czytaj także: Nowy stan – stan zagrożenia epidemicznego. Co dalej z badaniami lekarskimi pracowników i szkoleniami bhp?>>>
16 maja br. zostało ogłoszone rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii. Zniosło ono z dniem 12 maja 2022 r. stan epidemii. Nie oznacza to jednak wycofania wszystkich ograniczeń i przepisów anty-COVID. Ogłoszony został bowiem stan zagrożenia epidemicznego na mocy kolejnego rozporządzenie ministra zdrowia. W praktyce oznacza to, że zdecydowana większość nadzwyczajnych uregulowań spowodowanych pandemią COVID-19 nadal obowiązuje. Zatem przypomnijmy sobie, jakie, najważniejsze z punktu widzenia bhp, przepisy covidowe nadal stosujemy w stanie zagrożenia epidemicznego.
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 12 maja 2022 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego wprowadza – w miejsce stanu epidemii – stan zagrożenia epidemicznego. Obydwa te stany szczególne są wprowadzane w oparciu o przepisy ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. z 2021 r. poz. 2069 ze zm.). Przepisy tej ustawy w art. 2 pkt 22-23 definiują:
stan epidemii jako sytuację prawną wprowadzoną na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania skutków epidemii .
stan zagrożenia epidemicznego jest sytuacją prawną wprowadzoną na danym obszarze w związku z ryzykiem wystąpienia epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań zapobiegawczych.
Michał Culepa
Informacje zawarte w tym artykule:
uporządkują Twoją wiedzę na temat obecnie obowiązujących ograniczeń w kwestii bhp wiązanych z COVID-19;
pozwolą na właściwe realizowanie obowiązków związanych ze szkoleniami bhp i badaniami lekarskimi w czasie stanu zagrożenia epidemicznego;
podpowiedzą Ci, jak długo można jeszcze spodziewać się utrzymania stanu zagrożenia epidemicznego i stosowania przepisów covidowych.
Czytaj także: Nowy stan – stan zagrożenia epidemicznego. Co dalej z badaniami lekarskimi pracowników i szkoleniami bhp?>>>
16 maja 2022 r. odwołany został na obszarze Polski stan epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. Zastąpił go stan zagrożenia epidemicznego. Może to rodzić pytania pracodawców oraz pracowników służby bhp w zakresie zawieszonych wcześniej obowiązków związanych z okresowymi profilaktycznymi badaniami lekarskimi oraz okresowymi szkoleniami bhp pracowników. Zobacz, co dalej z badaniami lekarskimi pracowników i szkoleniami bhp w czasie stanu zagrożenia epidemicznego?
Pojawienie się nowego czynnika biologicznego, funkcjonującego w powszechnej świadomości pod nazwą koronawirus (niezależnie od wariantu mutacji) spowodowało ogólnoświatową pandemię. Zgodnie z definicją prezentowaną przez światową organizację zdrowia, pandemia to „rozprzestrzenianie się nowej choroby na całym świecie”. Pojęcie pandemii nie zostało jednak na gruncie krajowych przepisów zdefiniowane. Niemniej jednak ustawa z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi definiuje kluczowe, pojawiające się w przestrzeni publicznej pojęcia, jak:
epidemia,
stan zagrożenia epidemicznego,
stan epidemii.
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Z tego artykułu dowiesz się:
Czy wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego zmienia coś w zakresie badań lekarskich pracowników?
Czy stan zagrożenia epidemicznego wpływa na zawieszenie szkoleń okresowymi bhp?
Jak interpretować przepisy w zakresie przejścia na stan zagrożenia epidemicznego?
Czytaj także: Odwołanie stanu epidemii w kraju a zawieszenie okresowych szkoleń bhp>>>
Pracodawcy często pytają, czy kierować na badania lekarskie pracowników zatrudnionych na podstawie umowy cywilnoprawnej. Zastanawiają się, jak PIP, przy wypadku przy pracy lub zwykłej kontroli, podejdzie do sytuacji, gdy zleceniobiorca nie ma wykonywanych badań lekarskich tylko podpisuje oświadczenie, że jego stan zdrowia zezwala na wykonywanie danej pracy? Oto kilka wskazówek, jak może postąpić pracodawca oraz inspektor pracy.
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Informacje zawarte w tym artykule podpowiedzą Ci:
Czytaj także: Badania lekarskie oraz szkolenia bhp zleceniobiorców>>>
Znoszenie obostrzeń covidowych jest już zaawansowane. Jedynym odczuwalnym obostrzeniem związanym z COVID-19 jest obecnie obowiązek stosowanie maseczek w podmiotach leczniczych i aptekach. Zatem, skoro właściwe obostrzeń związanych z koronawirusem już prawie nie ma, to czy przywrócony już został obowiązek kierowania pracowników na badania z zakresu medycyny pracy, zawieszony na czas epidemii COVID-19?
Sebastian Kryczka
Informacje zawarte w tym artykule pozwolą Ci:
Prawidłowo wypełniać obowiązki związane z profilaktycznymi badaniami pracowników
Uniknąć nieporozumień w zakresie kierowania pracowników na badania lekarskie
Być na bieżąco z obowiązującymi przepisami w zakresie COVID-19 i badań lekarskich pracowników
Polecamy także: Co z profilaktycznymi badaniami lekarskimi pracowników i szkoleniami bhp, jeżeli zniosą stan epidemii?>>>