Katarzyna Łażewska-Hrycko, Główny Inspektor Pracy przedstawiła Radzie Ochrony Pracy program działania Państwowej Inspekcji Pracy na rok 2022 oraz lata 2022-2024. Poznaj główne założenia kontrolne PIP już dziś.
Z tego artykułu dowiesz się:
Kogo może skontrolować PIP w 2022 r.?
Co skontrolują inspektorzy PIP w przyszłym roku?
Jakie zadania dla inspektorów znalazły się w programie działania PIP w 2022 r.?
Czytaj także: Kontrole PIP bez zawiadomienia - już niebawem możliwe u przedsiębiorców>>>
Podczas prowadzenia prac w koszu podnośnika samojezdnego ważna jest prawidłowa organizacja pracy. Ponadto wykonujący te prace pracownicy powinni mieć odpowiednie kwalifikacje. Należy też zadbać o ich prawidłowe przeszkolenie w zakresie bhp. Braki lub uchybienia w tym zakresie mogą doprowadzić wypadku przy pracy. Niestety przekonał się o tym pracodawca realizujący prace przy napowietrznej linii energetycznej. Jego pracownicy ulegli zbiorowemu wypadkowi przy pracy w koszu podnośnika samojezdnego.
W trakcie prac, przy wymianie napowietrznej linii energetycznej NN na słupie, podnośnik utracił stateczność i przewrócił się. W tym czasie w koszu podnośnika samojezdnego, na wysokości około 5 m, znajdowali się dwaj pracownicy. Pracownicy zostali przygnieceni przez zmiażdżoną konstrukcję kosza. Jeden z poszkodowanych dodatkowo został dociśnięty przez ramię wysięgnika. Poszkodowani doznali ogólnych potłuczeń klatki piersiowej oraz urazów głowy. Pracownik dociśnięty wysięgnikiem doznał ponadto odmy płuc oraz obrażeń narządów wewnętrznych.
Informacje zawarte w tej analizie wypadku możesz:
wykorzystać podczas szkolenia okresowego bhp, w ramach omawiania zagadnień dotyczących analizy okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy,
organizując pracę w koszu podnośnika samojezdnego,
podejmując działania profilaktyczne mające na celu uchronienie pracowników przed wypadkiem podczas pracy w koszu podnośnika samojezdnego.
Kontrole PIP w czasie epidemii COVID-19 w zakładach pracy nie ustały. Prowadzone są w nowych formach zdalnie lub hybrydowo – ewentualnie tradycyjnie stacjonarnie. Obecnie dotyczą, obok zagadnień kontrolowanych przed okresem epidemii, również kwestii związanych z właściwą organizacją pracy w narażeniu na nowy czynnik biologiczny, jakim jest koronawirus. Sprawdź zatem, co skontroluje inspektor pracy w czasie epidemii COVID-19?
Państwowa Inspekcja Pracy jest organem powołanym do sprawowania nadzoru i kontroli przestrzegania prawa pracy, w szczególności przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.Powyższa zasada wynika z art. 1 ustawy z 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy, która to ustawa jest aktem regulującym czynności kontrolne i nadzorcze realizowane przez inspektorów.
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Dzięki informacjom zawartym w tym tekście:
Przygotujesz się do kontroli PIP w czasie epidemii,
Dowiesz się, co może interesować inspektora pracy podczas kontroli,
Spokojnie przygotujesz się na wizytę inspektora pracy podczas epidemii.