Sklep
W sytuacji gdy jest to niezbędne do zapewnienia bezpiecznych warunków pracy pracownikom pracodawca może zastosować monitoring wizyjny. To zagadnienie podlega kontroli inspektorów pracy. W sytuacji stwierdzenia nieprawidłowości związanych ze stosowaniem monitoringu pracy inspektor pracy ma prawo zastosować właściwe środki prawne. Pytanie, czy w grę wchodzi nakaz, czy wystąpienie? Z pozoru wszystko jedno – jednak nie do końca. Od nakazu podmiot kontrolowany ma prawo się odwołać, a od wystąpienia nie.
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
W typowych przypadkach na terenie zakładu pracy przebywa pracodawca oraz osoby przez niego zatrudnione. Jednak zdarzają się również sytuacje kiedy to na terenie zakładu pojawią się osoby z zewnątrz, np. inspektor pracy czy prokurator. W takim przypadku trzeba pamiętać o obowiązku przydzielenia im niezbędnej odzieży roboczej i środków ochrony indywidualnej – nawet na czas krótkotrwałych czynności inspekcyjnych.
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Otrzymanie orzeczenia o braku przeciwwskazań do pracy w ramach profilaktycznych badań lekarskich nie uprawnia jeszcze pracodawcy do dopuszczenia pracownika do pracy. Niezbędne jest uprzednie zapewnienie właściwego szkolenia bhp. Mimo jednoznacznych w tym w zakresie przepisów, niektórzy pracodawcy dopuszczają pracowników do pracy wbrew obowiązkowi zapewnienia wcześniejszego szkolenia. Taka sytuacja stwarza ryzyko w przypadku kontroli inspektora pracy, który z całą pewnością wyda stosowny nakaz. Pytanie czy należy spodziewać się terminowego nakazu zobowiązującego do przeszkolenia imiennie wskazanych pracowników, czy może inspektor zdecyduje się na wydanie nakazu wstrzymania pracy z udziałem nieprzeszkolonych pracowników?
Okres letni to dla pracodawców szczególny czas. Ma to związek z dużym nasileniem wykorzystywania przez pracowników uprawnień urlopowych. Miesiące letnie to również czas wykorzystywania urlopów przez inspektorów pracy. Nie oznacza to jednak, że pracodawca może spać spokojnie i przyjąć założenie, że lato jest okresem wolnym od działań kontrolno-nadzorczych realizowanych przez inspektorów.
Na hasło PIP wielu pracodawcom staje przed oczami obraz z ostatniej kontroli, np. z 2018 r. Jak się okazuje wyniki takich kontroli PIP ujawniają szereg uchybień i nieprawidłowości po stronie pracodawców. O takim stanie rzeczy świadczy m.in. liczba wystawionych w ubiegłym roku, 14,8 tys., mandatów na kwotę 17,9 mln zł oraz ujawnionych 60,8 tys. wykroczeń przeciwko prawom pracownika. Poznaj zatem skuteczność działań kontrolnych PIP i ich rezultaty.
Kinga Grodzicka-Lisek
Decydując się na wprowadzenie do zakładu pracy kamer, pracodawca musi mieć świadomość, że monitorowanie procesu pracy podlega kontroli realizowanej przez inspektorów pracy. W zakładzie pracy po wprowadzeniu monitoringu może więc zjawić się kontrola PIP. Watro wówczas wiedzieć, co będzie sprawdzał inspektor PIP. Poznaj zatem prawdopodobny scenariusz przebiegu takiej kontroli i sprawdź czego możesz się spodziewać.
Sebastian Kryczka prawnik, ekspert prawa pracyoraz kontroli jego przestrzegania
Informacje zawarte w tym tekście pozwolą Ci:
Przygotować się na kontrolę PIP w zakresie monitoringu zakładowego
Poznać sposób na podważenie stanowiska inspektora PIP
Uniknąć ewentualnych kar i nakazów inspektora PIP
W przypadku stwierdzenia, że stan bhp zagraża życiu lub zdrowiu pracowników lub osób fizycznych wykonujących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, inspektor pracy ma prawo skierować do okręgowego inspektora pracy wniosek o wydanie decyzji nakazującej zaprzestanie prowadzenia działalności skontrolowanemu podmiotowi. Dowiedź się, w jakich najczęściej przypadkach organy PIP wydają wspomnianą decyzję nakazową.
PIP w 2018 r. przeprowadziła ponad 7 tys. kontroli palców budowy. Aż w 90% przypadków inspektorzy pracy musieli sięgnąć po decyzję administracyjną, aby uregulować nieprawidłowości związane z bezpieczeństwem pracy. Oznacza to, że tylko na 10 % polskich budów praca zorganizowana jest bezpiecznie. Poznaj zatem najczęściej identyfikowane nieprawidłowości przyczyniające się do wypadków na polskich budowach.
Opr. Red.
Każda praca niezależnie od miejsca jej wykonywania oraz zawodu czy specjalności wiąże się z ryzykiem. Obowiązkiem każdego pracodawcy jest więc przebrnięcie przez proces oceny ryzyka zawodowego. Dlatego też ważna jest znajomość problematyki oceny ryzyka w kontekście uprawnień inspektora pracy w czasie jego kontroli, w tym najczęściej stwierdzanych nieprawidłowości. Dzięki temu można zminimalizować negatywne konsekwencje pokontrolne.
prawnik, ekspert prawa pracy
Informacje zawarte w tyk artykule pozwolą Wam:
Uniknąć najczęstszych nieprawidłowości przy sporządzaniu oceny ryzyka zarodowego.
Dowiedzieć się, na jakie aspekty oceny ryzyka zwracają uwagę inspektorzy PIP podczas kontroli.
Poznać możliwość w zakresie odwołania od nakazu inspektora PIP.
Poznaliśmy już plany kontrolne PIP na 2019 r. w zakresie związanym z bezpieczeństwem i higieną pracy. Wiemy którzy pracodawcy mogą spodziewać się w przyszłym, roku kontroli. Dowiedź się zatem, które branże znajdą się na celowniku PIP. Sprawdź, co będą kontrolowali inspektorzy. Przygotuj się i zobacz, jakie kwestie znajdą się w polu zainteresowania inspektorów PIP w przyszłym roku.
Aż 70% decyzji wydanych przez inspektorów PIP w związku z kontrolą placów budowy dotyczyło pracy w bezpośrednim zagrożeniu dla życia lub zdrowia pracowników. Niestety pracodawcy mają problem z bezpieczną organizacją pracy. Dowiedź się, jakie nieprawidłowości dostrzegli inspektorzy PIP i jak podsumowali swoje ubiegłoroczne kontrole. Poznaj też palny PIP na dalsze działania kontrolne u przedsiębiorców realizujących prace budowlane.
Od decyzji nakazowych PIP wydanych w formie pisemnej, po kontroli inspektora pracy, można się odwołać. Nie oznacza to jednak, że pracodawca w każdym wypadku musi odwoływać się samodzielnie. Można to zrobić przez pełnomocnika. Może zwiększyć to skuteczność wszczynanej procedury oraz szanse na zmianę lub uchylenie nakazu inspektora pracy. Należy jednak pamiętać wówczas o kilku kwestiach.
Na październikowym posiedzeniu Rady Ochrony Pracy Główny Inspektor Pracy przedstawił projekt budżetu Państwowej Inspekcji Pracy na 2019 rok. W przyszłym roku szef PIP planuje podwyżki dla swoich pracowników oraz zwiększenie liczby etatów. To już drugie podejście, po nieudanej zeszłorocznej próbie, wynegocjowania większych pieniędzy na nowe i dotychczasowe stanowiska pracy w PIP. Jak co roku ROP popiera starania GIP.
prawnik specjalizujący się w prawie pracy i bhp
Już niebawem każdy inspektor PIP wykonujący czynności kontrolne będzie musiał złożyć pisemne oświadczenie o prowadzeniu albo nieprowadzeniu przez osoby mu najbliższe działalności w zakresie pokrywającym się z przedmiotem prowadzonych przez niego kontroli u pracodawców. Czyli kontroli z ramienia PIP nie przeprowadzi już rodzina specjalisty ds. bhp obsługującego firmę kontrolowaną.
Jak wynika z przeprowadzonych kontroli PIP pracodawcy mają problem z przestrzeganiem przepisów dotyczących substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym. Problem wynika głównie z braku precyzji w przepisach. Dlatego PIP widzi potrzebę wprowadzenia zmian w przepisach – o co wystąpiła do resortu zdrowia. Zobacz, gdzie zdaniem inspektorów jest najwięcej niedomówień i jakie zmiany należałoby wprowadzić.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone