Sklep
Najnowszy program działania PIP na 2021 rok został przedstawiony w ramach zdalnego posiedzenia Rady Ochrony Pracyw 8 grudnia 2020 r. Pełny program działania do chwili obecnej nie został jednak upubliczniony na szerszym forum. Na stronie GIP ostatni program działania to program z 2019 r., na stronie biuletynu z 2018 r. Czyżby program działań PIP stał się tajemnicą, czyżby PIP miała coś do ukrycia? Jakie działania PIP planuje w 2021 r.?
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
„Żaden przepis prawa nie zakazuje wprost używania przez pracowników w pracy wrotek lub innego podobnego sprzętu służącego szybkiemu przemieszczaniu się – tak orzekał NSA w Katowicach w jednej ze spraw. Czy zatem pracownicy mogą używać wrotek jako obuwia roboczego? Sprawdź co wynika z orzecznictwa NSA.
Dzięki informacjom zawartym w tym omówieniu orzeczenia sądowego:
Anna Słowińska
Wielu pracodawców obecnie zadaje sobie pytanie, czy Państwowa Inspekcja Sanitarna, Państwowa Inspekcja Pracy lub Policja mogą, bez wcześniejszego powiadomienia, przeprowadzić kontrolę w zakładzie pracy. Czy mogą bez uprzedzenia sprawdzić np. zabezpieczenie pracowników przez koronawirusem (czy pracownicy noszą maseczki, trzymają dystans itp.)? Sprawdź, czy możesz spodziewać się takiej wizyty.
prawnik, ekspert prawa pracy
oraz kontroli jego przestrzegania
Z tego tekstu dowiesz się:
Czy w czasie epidemii koronawirusa możliwe jest kontrola PIP i PIS?
Czy możliwa jest kontrola PIP, PIS bez zapowiedzi?
Czy możesz oczekiwać informacji o podstawie kontroli PIP,PIS?
Na podstawie uzgodnień między Komisją Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego wszystkie urzędy administracji państwowej i samorządowej przechodzą od wtorku - 3 listopada 2020 r. na pracę zdalną. Czy oznacza to, że pracodawcy mogą odetchnąć z ulgą i w najbliższym czasie nie oczekiwać na wizytę inspektora PIP?
Decyzją Głównego Inspektora Pracy, organy PIP mają weryfikować prawidłowe stosowanie przepisów ograniczających ryzyko zakażenia koronawirusem w urzędach. Szkoda tylko, że z komunikatów GIP nie wynika jakie środki prawne będą stosowane przez inspektorów w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości – tym bardziej, że część obowiązków związanych z przeciwdziałaniem COVID-19 nie ma oparcia w źródłach prawa pracy, tylko w zaleceniach sanitarnych lub przepisach sanitarnych. Co zatem może wyniknąć z kontroli PIP?
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Ponad 73,3 tys. kontroli przeprowadziła w ubiegłym roku Państwowa Inspekcja Pracy. W 60,4 tys. przypadków interwencje inspektorów pracy zlikwidowały bezpośrednie zagrożenia życia i zdrowia pracowników. Zobacz, jakie wnioski płyną z raportu na temat działań kontrolnych PIP w 2019 r.?
Opr. red.
Państwowa Inspekcja Pracy włącza się w prowadzenie kontroli punktowych, w 19 powiatach, w których minister zdrowia przywrócił ostatnio obostrzenia sanitarne – powiedział GIP Wiesław Łyszczek na konferencji prasowej 11 sierpnia 2020 r.
Pomieszczenia i stanowiska pracy mogą być usytuowane na różnych poziomach. W takich sytuacjach obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie właściwych, bezpiecznych dojść stałymi schodami lub pochylniami. Rozwiązaniem dodatkowym są drabiny. W wyjątkowych przypadkach można je stosować zamiast schodów. Co jeżeli zagadnienie to stanie się przedmiotem kontroli i nadzoru niezależnych inspektorów pracy?
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zwróciło uwagę na konieczność przestrzegania w przedsiębiorstwach zasad bezpieczeństwa w związku z pandemią koronawirusa. Minister pracy podkreśliła, że sprawdzaniem, czy pracodawcy wywiązują się z tego obowiązku, zajmuje się obecnie Państwowa Inspekcja Pracy.
Podmiot kontrolowany, do którego została skierowana decyzja przez inspektora pracy, ma obowiązek informowania odpowiedniego organu Państwowej Inspekcji Pracy o jej realizacji z upływem terminów określonych w decyzji. Z pozoru wszystko jest jasne, jednak w praktyce wypełnienie obowiązku informacyjnego względem odpowiedniego organu PIP może okazać się problematyczne.
Prawnik, ekspert zakresu prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Od 22 czerwca inspektorzy pracy powrócili do czynności kontrolnych. Weryfikują w ramach czynności kontrolnych m.in. realizację przez pracodawców wymogów związanych z przeciwdziałaniem COVID-19. Problematyczną kwestią jest jednak właściwa reakcja inspektora pracy na stwierdzone w tym zakresie nieprawidłowości.
Prawnik, ekspert w zakresie prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Od 22 czerwca 2020 r. zgodnie z zapowiedzią Głównego Inspektora Pracy inspektorzy PIP wznowili działania kontrolne i nadzorcze w pełnym zakresie. Warto pamiętać, że stosowany przez pracodawców reżim sanitarny, wynikający z przepisów powszechnie obowiązujących w czasie epidemii COVID-19, to tylko część środków zapobiegawczych. Inspektorzy pracy mają bowiem obowiązek stosowania konkretnych środków ochrony indywidualnej, w zależności występującego w zakładzie ryzyka narażenia na wirus SARS-CoV-2.
Po blisko 3 miesiącach, zredukowania do minimum działalności kontrolno-nadzorczej, Główny Inspektor Pracy zadecydował, że od 22 czerwca inspektorzy pracy powrócą do wykonywania zadań w pełnym zakresie. Procedura kontroli w okresie epidemii została opisana w komunikacie na stronie PIP. Szkoda, że nie zamieszczono pełnej treści wytycznych. Sytuacja taka może powodować liczne wątpliwości na styku podmiot kontrolowany – inspektor pracy.
Komunikat Głównego Inspektora Pracy dotyczący znacznego ograniczenia działalności kontrolnej nie oznacza zawieszenia przestrzegania przepisów i zasad bhp. Wraz z ustaniem stanu epidemii inspektorzy wrócą do kontroli i zweryfikują zarówno skargi pracowników, które regularnie napływają w czasie epidemii, jak również sprawdzą czy wydane w toku wcześniejszych kontroli środki prawne zostały zrealizowane.
Państwowa Inspekcja Pracy, której zadaniem jest skuteczne egzekwowanie przepisów prawa pracy, w tym bhp, m.in. poprzez kontrole, coraz bardziej ogranicza swoją ustawową działalność w czasie koronawirusa. Najnowsze rozwiązania PIP przewidują kontrolne tylko wprzypadku bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia pracowników, oraz w sytuacji śmiertelnych, ciężkich i zbiorowych wypadków przy pracy.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone