Poziom bezpieczeństwa pracy na małych budowach jest niewystarczający i znacząco odstaje od akceptowalnego poziomu obserwowanego na większości dużych budów. To wnioski z czerwcowych czynności kontrolnych na „małych placach budów” (tj. do 20 osób pracujących w tym samym czasie), które przeprowadziła inspekcja pracy.
Dzięki informacjom zawartym w tym artykule:
Poprawisz bezpieczeństwo pracy na budowie;
Będziesz widzieć, na co zwrócić uwagę podczas kontroli warunków pracy na budowie
Poznasz najczęstsze powody zaniedbań odnotowane przez PIP.
Czytaj także: Wszystko na temat programu działania PIP na lata 2022-2024>>>
Jeżeli inspektor PIP podczas kontroli stwierdzi nieprawidłowości związane z wypełnianiem przez pracodawców obowiązków związanych z oceną ryzyka wyda nakaz ich usunięcia. Jednak pracodawca, który nie zgadza się z decyzją inspektora pracy, może odwołać się do organu II instancji. Daje to szansę na zmianę lub uchylenie decyzji inspektora. Na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę, przygotowując takie odwołanie w imieniu pracodawcy?
Praktycznie każda kontrola inspektora pracy, która jest realizowana w obszarze technicznego bezpieczeństwa pracy, dotyczy w mniejszym lub większym stopniu problematyki związanej z oceną ryzyka zawodowego. Ocena ryzyka i obowiązki z nią związane są zatem badane zarówno w ramach kontroli kompleksowych, podczas których analizowane jest pełne spektrum problematyki bhp, jak również kontroli problemowych, o ograniczonym zasięgu przedmiotowym. Dotyczy to również kontroli inicjowanych przez skargi pracownicze oraz organizacji związkowych.
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Dzięki informacjom zawartym w tym artykule:
W prawidłowy sposób przygotujesz się do wniesienia odwołania od nakazu inspektora PIP.
Poznasz kilka trików na skuteczne odwołanie się od nakazu inspektora PIP.
Oszczędzisz sobie nerwów i czasu na bezskuteczne działania odwoławcze w zakresie oceny ryzyka zawodowego.
Czytaj także: Od jakich decyzji inspektów pracy można wnieść odwołanie do Głównego Inspektora Pracy? >>>
Państwowa Inspekcja Pracy ruszyła w niedzielę 13 lutego na kontrole sklepów. Inspektorzy pracy sprawdzali, czy otwarte tego dnia placówki handlowe nie łamią przepisów o zakazie handlu w niedzielę. W szczególności czy prawidłowo korzystają z wyłączeń, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 10 ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Są już pierwsze wyniki takich kontroli.
Z tego tekstu dowiesz się:
Jaki jest bilans kontroli zakazu handlu w niedzielę?
Co sprawdzali inspektorzy pracy podczas kontroli sklepów?
Co dalej z kontrolami PIP w placówkach handlowych otwartych w niedzielę i święta?
Czytaj także: Kontrole PIP w palcówkach handlowych otwartych w niedzielę – czy inspektor sprawdzi techniczne bezpieczeństwa pracy?>>>
W tym roku PIP planuje przeprowadzić 52 tys. kontroli. Pod czujnym okiem inspektorów znajdą się branże o dużej wypadkowości i cechujące się wieloma zagrożeniami zawodowymi. Szczególnie dotyczy to sektora budowlanego i firm wykorzystujących czynniki chemiczne w środowisku pracy. Na taką wizytację PIP trzeba się odpowiednio przyszykować. Dowiedź się zatem, jakie dokumenty bhp należy przygotować na kontrolę PIP. Sprawdź, na co może zwrócić uwagę, będąc na hali przemysłowej.
Każdego roku inspektorzy pracy przeprowadzają kilkadziesiąt tysięcy kontroli w zakładach pracy. Sprawdzają przestrzeganie przepisów prawa pracy z naciskiem na regulacje bezpieczeństwa i higieny pracy oraz legalności zatrudnienia. Kontrole prowadzone są w różnych zakresach. Pomimo tego można wyróżnić grupę dokumentów i zagadnień sprawdzanych niemalże zawsze. Oszczędź sobie niepotrzebnych nerwów. Sprawdź, o co może pytać inspektor i jakie dokumenty przygotować na kontrolę PIP.
Kamil Szyszkiewicz
Informacje zawarte w tym artykule pozwolą Ci:
zorganizować właściwie swój dzień pracy na czas wizyty inspektora,
przygotować odpowiednie dokumenty bhp na kontrolę PIP,
wskazać kadrze kierowniczej, jakie zagadnienia może sprawdzać inspektor pracy podczas wizyty na hali przemysłowej.
Polecamy także: Program działania PIP na 2022 r.>>>
Zakłady pracy o najwyższej wypadkowości, a także te, w których występuje wysokie zagrożenie czynnikami chemicznymi obejmą 3 główne strategie PIP w latach 2022-2024. Co to oznacza? Oznacza to wzmożenie działania nadzorcze i kontrolne PIP u takich pracodawców. Zobacz, jakie jeszcze plany ma PIP na najbliższe 3 lata. Sprawdź, kogo inspektorzy pracy wezmą pod lupę i co będą kontrolować.
Jednym z podstawowych zadań jakie ustawa o Państwowej Inspekcji Pracy nakłada na Głównego Inspektora Pracy jest opracowywanie rocznych i wieloletnich programów działania PIP. Najnowszy to program działania PIP na lata 2022-2024. Kluczowe są w nim trzy strategie, którymi objęte zostaną zakłady charakteryzujące się występowaniem dużej liczby wypadków związanych z pracą i wielu zagrożeń zawodowych.
Sebastian Kryczka
Z informacji zawartych w tym artykule dowiesz się:
Kto zostanie objęty kluczowymi strategiami PIP w ciągu najbliższych 3 lat?
Co i kogo zamierza kontrolować PIP w latach 2022-2024?
Jak epidemia COVID-19 odzwierciedla się w planach PIP na najbliższe lata?
Czytaj także: Program działania PIP na 2022 r.>>>
W 2022 r. czekają nas zmiany w kilku aktach prawnych. Przede wszystkim możemy spodziewać się zmian w Kodeksie pracy. Praca zdalna prawdopodobnie zastąpi telepracę. Natomiast pracodawca uzyska prawo przeprowadzania prewencyjnych kontroli trzeźwości samodzielnie, z pomocą wyznaczonych pracowników. Oczywiście to jeszcze nie wszystkie zmiany w przepisach, jakie przyniesie 2022 r. w prawie pracy i bhp. Nie da się nie wspomnieć o prawdopodobnych zmianach w ustawie o Państwowej Inspekcji Pracy. Jeżeli chcesz poznać szczegóły planowanych zmian, zapraszam Cię do obejrzenia materiału przygotowanego przez Portal BHP. Ekspert portalu podsumowuje obecnie procedowane projekty zmian w przepisach. Omawia zmiany w nich planowane, które z dużym prawdopodobieństwem wejdą w życie w 2022 r.
Dzięki informacjom zawartym w tym video-materiale:
Czytaj także: Nowe uprawnienia PIP - czyli jakie zmiany w ustawie o Państwowej Inspekcji Pracy szykują się w 2022 r.>>>
W dobiegającym już końca 2021 r. powstało kilka projektów ustaw, które nadają nowe uprawnienia Państwowej Inspekcji Pracy. Choć prace nad tymi projektami jeszcze trwają, to z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że nowe rozwiązania prawne wejdą w życie w 2022 r. Przedstawiamy zestawienie najważniejszych projektowanych zmian dotyczących działalności PIP.
Instytucja kontroli i nadzoru, jaką jest Państwowa Inspekcja Pracy, działa na podstawie przepisów ustawy z 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy. Reguluje ona w szczególności takie kwestie jak:
organizacje PIP,
zadania urzędu,
zakres działania organów Państwowej Inspekcji Pracy,
postępowanie kontrolne.
Rok 2021 to nie tylko wprowadzenie nowych przepisów dotyczących dodatkowych urlopów dla inspektorów pracy. W tym roku ukazały się nowe projekty zawierające modyfikacje ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy lub przepisów innych ustaw, które nawiązują do działalności PIP.
Sebastian Kryczka
Informacje zawarte w tym artykule pozwolą Ci:
Być na bieżąco z projektami nadającymi nowe uprawnienia PIP
Przygotować się na nadchodzące ewentualne zmiany
Już dziś podejmować działania, które ułatwią prawidłową realizację obowiązków.
Czytaj także: PIP skontroluje wykaz prac w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze>>>