Sklep
Podczas posiedzenia Rady Ochrony Pracy w dniu 19 lutego poruszono tematykę przestrzegania wymogów dopuszczania do użytkowania maszyn i urządzeń technicznych oraz systemu potwierdzania kwalifikacji pracowników użytkujących takie maszyny i urządzenia. W planach kontrolnych 6 okręgowych inspektoratów pracy ujęte jest w szczególności badanie posiadanych przez pracowników wymaganych kwalifikacji oraz prawidłowego dopuszczania wózków jezdniowych do użytkowania.
Na terenie naszego zakładu prowadzona jest inwestycja. Teren budowy został przekazany firmie X, która posiada podwykonawców. Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła kontrolę firmy X, jak i ich podwykonawców. Czy jako właściciel terenu, inwestor mogę zażądać od firmy X, otrzymania protokółu z kontroli PIP?
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Czy inspektor pracy ma obowiązek nadal kontrolować zakład pracy, w którym zatrudnia się 5-ciu pracowników, którzy teraz mają umowę zlecenie, a poprzednio mieli umowę o pracę? Inspektor na kontroli tłumaczył, że ma prawo kontrolować, a co za tym idzie dać karę dlatego, iż zagrożenia są te same i te maszyny w zakładzie. Czy to prawda? Czy dając pracownikom umowę zlecenie pozbywamy się kontroli PIP?
7 listopada 2011 r. na posiedzeniu Rady Ochrony Pracy Głowna inspektor pracy Anna Tomczyk przedstawiła program działania PIP na 2012 r. Państwowa Inspekcja Pracy w przyszłym roku zamierza przeprowadzić ok. 88 tys. kontroli. Jednocześnie skieruje swoją bogatą ofertę prewencyjną do blisko 200 tys. podmiotów gospodarczych, w tym głównie małych i średnich firm.
8 sierpnia 2011 r. to data wejścia w życie ustawy z 9 czerwca 2011 r. o zmianie ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 142, poz. 829; dalej: ustawa zmieniająca). Głównym celem uchwalenia ustawy jest zmiana sposobu wykonywania zadań, prowadzenia kontroli i stosowania środków prawnych przez organy PIP
Marek Kalmanspecjalista z zakresu bhp
8 sierpnia 2011 r. to data wejścia w życie ustawy z 9 czerwca 2011 r. o zmianie ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 142, poz. 829; dalej: ustawa zmieniająca). Głównym celem uchwalenia ustawy jest zmiana sposobu wykonywania zadań, prowadzenia kontroli i stosowania środków prawnych przez organy PIP.
W I kwartale 2011 r. prawie o 20% zmniejszyła się kwota kar nałożonych przez Państwową Inspekcję Pracy na pracodawców łamiących prawa pracownicze. Łączna kwota sankcji spadła o ponad 1 mln złotych. Ale to wcale nie oznacza końca kontroli!
Marcin Papierz Redaktor Portalbhp.pl
Oto co poszczególne inspektoraty PIP we wszystkich okręgach na terenie całej polski zamierzają kontrolować w 2011 r. w zakresie bhp.
Państwowa Inspekcja Pracy przedstawiła swój plan działania na rok 2011. Znalazły się w nim między innymi działania prewencyjno-kontrolne. PIP informuje nas tym samym do czyich drzwi zapuka inspektor w celu przeprowadzenia kontroli oraz co znajdzie się w głównym punkcie jego zainteresowania podczas kontroli.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone