Sklep
Komisja Młodych Ogólnopolskiego Porozumienie Związków Zawodowych zorganizowała w sobotę 7 października 2017 r. happening przed siedzibą Głównego Inspektoratu Pracy w Warszawie, który otworzył kampanię pod hasłem Maraton Pisania Skarg do Państwowej Inspekcji Pracy. Celem młodych działaczy jest zwrócenie uwagi PIP na najbardziej drastyczne przypadki łamania praw pracowniczych.
Ośmiu na dziesięciu przedsiębiorców jest usatysfakcjonowanych wynikami kontroli przeprowadzanych przez inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy. Większość skontrolowanych przedsiębiorców pozytywnie ocenia inicjatywę „pierwsza kontrola bez sankcji”. Jednocześnie przedsiębiorcy negatywnie oceniają działalność PIP w postaci porad prawnych. Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego w sierpniu br. wśród Członków Business Centre Club.
Niestety jak wynika z kontroli PIP pracownicy sezonowi najczęściej pracują „na czarno”. Szczególnie dotyczy to pracowników młodych i młodocianych. Pracodawcy nie dbają o ich bezpieczeństwo i niestety często po prostu ich wykorzystują. Dlatego okręgowe inspektoraty pracy, szczególnie w miejscowościach wakacyjnych, podejmują kontrole i ścigają nieuczciwych i nierzetelnych pracodawców.
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy, w tym bhp
Po Praktikerze przyszedł czas na Biedronkę. PIP na skutek złożonych skarg pracowników zapowiedziała kontrole w placówkach Biedronki. 18 zarzutów jakie stawiają swojemu pracodawcy pracownicy zaowocowało zapowiedzią Głównego Inspektora Pracy o pilotażowych kontrolach w wybranych sklepach oraz w przypadku potwierdzenia się zgłoszonych przez pracowników nieprawidłowości objęcia kontrolami całej sieci.
Jak poinformował na konferencji prasowej, 27 czerwca 2017 r., Główny Inspektor Pracy kontrole przeprowadzone w sklepach Praktiker wykazały liczne nieprawidłowości w zakresie bhp, chodzi m.in. o brak dostępu do szatni i umywalni, powierzanie obsługi wózków jezdniowych osobom bez uprawnień, Efekt kontroli to wstrzymanie prac z powodu bezpośredniego zagorzenia zdrowia i życia oraz 12 decyzji w zakresie bhp.
NIK wraz z PIP sprawdzały jak realizowany jest przez jednostki służby medycyny pracy oraz pracodawców obowiązek dotyczący zapewniania pracownikom badań profilaktycznych i objęcia ich profilaktyczną opieką zdrowotną. Wyniki kontroli pozostawiają wiele do życzenia w tej kwestii, zarówno po stronie pracodawców, jak i służby medycyny pracy. Pracodawcy mają problem z identyfikacją zagrożeń na stanowiskach pracy, a lekarze medycyny pracy rzadko wizytują stanowiska pracy.
Prawnik
Główny Inspektor Pracy podsumował na posiedzeniu Rady Ochrony Pracy działania PIP w 2016 r.. Mówił o skuteczności nowej strategii pierwszych kontroli oraz o nowym centrum poradnictwa PIP. Postulował również o zmiany legislacyjne, aby PIP mogła działać jeszcze skuteczniej. Zdaniem jej szefa konieczna jest w tym zakresie zmiana przepisów ich uszczelnienie oraz możliwość prowadzenia kontroli tylko na podstawie legitymacji. Zobacz jak Roman Giedrojć zreferował ubiegł rok pracy swojego urzędu.
prawnik
PIP ścisłe współpracuje ze służbami celnymi chcąc uchronić polski rynek pracy i polskie firmy przed sprowadzaniem maszyn i urządzeń zagrażających życiu i zdrowiu pracowników. Okazuje się bowiem, że 60 % sprowadzanych do polski maszyn nie spełnia wymagań bezpieczeństwa. O działaniach PIP w tym zakresie opowiadali posłom, 25 maja br. na posiedzeniu Komisji ds. Kontroli Państwowej, Z-ca Głównego Inspektora Pracy i dyr. Departamentu Nadzoru i Kontroli PIP.
Komisja Krajowa NSZZ Solidarność obradująca 25 kwietnia we Wrocławiu zdecydowanie opowiedziała się za dalszym wzmacnianiem pozycji Państwowej Inspekcji Pracy, jako organu nadzorującego warunki pracy. Kontrole bez zapowiedzi i nakaz zmiany umowy cywilno-pranej na umowę o pracę zdaniem Komisji pozwolą PIP na skuteczną walkę z nieuczciwymi, nierzetelnymi pracodawcami.
„Możliwość udziału w programach prewencyjnych PIP jest dla wielu przedsiębiorców i pracodawców okazją do poprawy warunków pracy w zakładach prac w sposób nieskomplikowany i przy stosunkowo niewielkich kosztach.” – mówił Roman Giedrojć, Główny Inspektor Pracy, podczas prezentowania Komisji ds. Kontroli Państwowej efektów działań prewencyjnych PIP w latach 2013-2015. Poznaj efekty tej działalności PIP.
Azbest w Polsce nadal stanowi niebezpieczeństwo dla zdrowia ludzi, jak i środowiska naturalnego. Przy jego usuwaniu nie dba się, ani o zdrowie pracowników i innych ludzi, ani o środowisko. Pracownicy często usuwają go bez odpowiednich środków ochrony indywidualnej, jak i bez uprzedniego zabezpieczenia ternu prac. PIP zaś stwierdza niezadowalający poziom przestrzegania wymagań bhp przy usuwaniu azbestu.
W tym roku już ponad 9 tys. mikro, małych i średnich przedsiębiorstw zostało poddanych tzw. pierwszej kontroli przez Inspektorów PIP. W 2017 roku PIP planuje przeprowadzenie około 3 tys. takich kontroli. Mają to być według założenia Głównego Inspektora Pracy kontrole instruktażowe, bez nakładania kar – oczywiście z określonymi wyjątkami. Zatem czego możemy się spodziewać po tych kontrolach?
W zeszłym roku wśród najczęściej stwierdzanych przez PIP nieprawidłowości w zakresie szkoleń bhp znalazł się podstawowy ich brak. Pracodawcy dopuszczali do pracy pracowników bez szkoleń bhp, również sami często takich szkoleń nie odbywali. Problemem okazały się też programy, według których szkolenia bhp miały być prowadzone. Zobacz, gdzie i jakich jeszcze uchybień dopatrują się inspektorzy PIP.
Nieprzestrzeganie przepisów bhp stwierdzili inspektorzy PIP podczas kontroli przeprowadzonych, po śmierci lekarki w czasie 4 doby swojego dyżuru, w czterech szpitalach należących do spółki "Centrum Dializa". Kontrole skutkowały również aż trzema zawiadomieniami do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa m.in. niezapewnienia odpowiedniego bezpieczeństwa i higieny pracy.
223 osoby bez szkoleń bhp w 580 placówkach handlowych skontrolowanych 15 sierpnia. Podczas kontroli inspektorzy PIP ujawnili wiele nieprawidłowości nie tylko w zakresie nieprzestrzegania zakazu pracy pracowników etatowych w dni świąteczne, ale również w zakresie bhp. Zobacz, jakie nieprawidłowości stwierdzali najczęściej inspektorzy i za co karali.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone