Sklep
20 września 2016 r. odbyło się kolejne posiedzenie Rady Ochrony Pracy. Jednym z tematów spotkania były działania PIP w zakresie programów prewencyjnych. Podczas prezentacji szef PIP zadeklarował podjęcie działań w zakresie zmiany przepisów w odniesieniu do działań kontrolnych PIP. Marzy mu się ograniczenie nakładania sankcji karnych podczas kontroli do 10% w stosunku do przeprowadzanych kontroli.
Kinga Grodzicka-Lisek
„Pierwsze kontrole z założenia są bezsankcyjne. Sankcje finansowe to ostateczność” - mówi Zbigniew Ryfka, Zastępca Głównego Inspektora Pracy, w wywiadzie dla Portalu BHP na temat działań kontrolnych PIP. W tym roku inspektorzy pracy mają przeprowadzić 80 tys. kontroli. Poznaj podejście PIP, według wytycznych GIP, do prowadzonych kontroli. Zobacz, za co bezwzględnie karzą inspektorzy pracy.
Państwa Inspekcja Pracy zapowiada przeprowadzanie już niebawem w całym kraju nasilonej akcji kontrolnej w placówkach handlowych w związku z pracą w święta. Inspektorzy będą sprawdzać realizowanie przez właścicieli placówek handlowych zakazu pracy w handlu w święta. Skontrolują również przestrzeganie przepisów bhp oraz aktualność szkoleń bhp.
Coraz więcej oszustów chce zarobić na bhp. Po fikcyjnych szkoleniach bhp, teraz naciągacze próbują sprzedawać pod szyldem ministerstwa pracy obowiązkowe alkomaty do firm. Jak widać powołując się na bhp naciągacze próbują zarobić na każdym kroku, wykorzystując niewiedze pracodawców. Dlatego tak ważne jest korzystanie ze sprawdzonych źródeł. Zobacz, jak i kogo chcą teraz naciągnąć przestępcy.
Rady Ochrony Pracy w przyjętym 4 lipca 2016 r. stanowisku podkreśliła poważną potrzebę zmiany uprawnień PIP w zakresie kontroli oraz przekształcania umów cywilnoprawnych w umowy o pracę. Zobacz jak jeszcze, w niedalekiej przyszłości, planowanie jest zmienianie uprawnień i kompetencji PIP.
7 tys. mandatów na łączną kwotę 8,3 mln zł. wystawili już w tym roku Inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy. Natomiast Roman Giedrojć – główny inspektor pracy – na posiedzeniu Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” mówił o skuteczności działań PIP. A zatem, jaka jest skuteczność działań PIP i co należy zmienić zdaniem Głównego Inspektora Pracy w tym zakresie.
W tym roku Państwa Inspekcja Pracy zaplanowała przeprowadzenie kontroli w co najmniej 2600 zakładów pracy, które wcześniej nie były kontrolowane przez PIP. Cykl tzw. pierwszych kontroli rozpoczął się już w marcu i ma przebiegać według nowych wytycznych zapowiadanych przez nowego szefa PIP Romana Giedrojcia. Zobacz jakie będą przebiegały pierwsze kontrole i kto może się ich spodziewać.
Kontrola przestrzegania prawa pracy w Sejmie nie wykazała naruszenia prawa powiedział, uczestniczący we wtorek 29.03.2016 r. w posiedzeniu Rady Ochrony Pracy, szef PIP Roman Giedrojć. Na posiedzeniu Rada pozytywnie zaopiniowała złożone wnioski personalne. Natomiast CIOP przedstawił sprawozdanie z realizacji III etapu programu wieloletniego „Poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy”, a ZUS z „Programu dofinansowania działań płatników składek w działaniach na rzecz zapobiegania wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym”.
Szef PIP chce nie tylko zmiany w systemie kontroli ale również chce zmienić system kar za nieprzestrzeganie przepisów. Zdaniem Roman Giedrojcia „Te kary, które są stosowanie w Polsce, zachęcają do łamania przepisów”. Co zatem maiłoby zmienić te sytuację? Jak system kar za łamanie przepisów powinien wyglądać aby być skuteczny? Sprawdź jaką propozycję w tym zakresie przedstawił PIP.
Na posiedzeniu 10 marca 2016 r. Komisja do Spraw Kontroli Państwowej przyjęła program działania Państwowej Inspekcji Pracy na lata 2016-2018. Jednak jak informuje PIP nowy Główny Inspektor Pracy Roman Giedrojć, wprowadził pewne modyfikacje do programu zaprezentowanego w grudniu ub.r. Radzie Ochrony Pracy przez poprzedniego głównego inspektora pracy Iwonę Hickiewicz.
Roman Giedrojć, nowy szef PIP chce zwiększenia kar dla pracodawców nieprzestrzegających przepisów prawa pracy. Jego pomysłem jest również wprowadzenie taryfikatora kar oraz systemu kontroli np. 5-letnich. Zobacz jak Główny Inspektor Pracy chce zmienić system nakładania kar i kontroli PIP.
Państwowa Inspekcja Pracy, chce zmian w przepisach prawa pracy. Tylko w taki sposób, w ocenie PIP można zwiększyć skuteczności działań kontrolnych inspektorów. Niektóre obecne rozwiązania prawne blokują sprawne i szybkie działanie tej organizacji i jej przedstawicieli. Zobacz, w jakim zakresie zdaniem PIP należy zmienić przepisy i gdzie inspektorzy upatrują zwiększenia zakresu swoich uprawnień.
Spodziewacie się kontroli PIP w firmie? Nawet jeżeli nie, nie macie pewności, czy inspektor PIP nie zapuka do Waszych drzwi. Szczególnie teraz, gdy GIP zapowiedział przeprowadzanie kontroli bez uprzedzenia. Mając to na uwadze warto wiedzieć, co podlega kontroli PIP w zakresie bhp i jakie w praktyce ma uprawnienia inspektor pracy w trakcie kontroli. Dzięki temu na pewno nie będziecie zaskoczeni.
JAN M. PIÓROspecjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Nowy Główny Inspektor Pracy na swojej pierwszej konferencji prasowej zapowiedział podjęcie działania zmierzających do opracowania taryfikatora kar i ich usystematyzowania. Roman Giedrojć planuje również odformalizowanie kontroli m.in. poprzez zniesienie obowiązku dostarczania upoważnienia do przeprowadzania kontroli. Zapowiada też ocieplenie stosunków miedzy inspektorami PIP a przedsiębiorcami.
Rada Ochrony Pracy na powiedzeniu 9 lutego 2016 r. przyjęła program działań PIP na rok 2016-2018. Zakłada on przeprowadzenie ponad 80 tyś kontroli. Ponadto PIP podejmie działania o charakterze prewencyjno-promocyjnym z udziałem 110 tys. podmiotów – pracodawców, przedsiębiorców, pracowników, rolników indywidualnych, dyrektorów szkół, nauczycieli. Sprawdź, jakie kontrole i gdzie przeprowadzi PIP.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone