Sklep
Protokoły wypadków przy pracy – śmiertelnych, ciężkich oraz zbiorowych powinny być przesłane właściwemu inspektorowi pracy. Protokół zawierający ustalenia naruszające uprawnienia pracownika albo nieprawidłowe wnioski profilaktyczne, może być zwrócony pracodawcy z uzasadnionym wnioskiem o ponowne ustalenie okoliczności i przyczyn wypadku.Kłopot w tym, że przepisy nie regulują konkretnej formy takiego wniosku, nie wynika z nich również prawo do obrony pracodawcy, który nie podzieli oceny inspektora pracy. Jak pracodawca może w takim wypadku się bronić?
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
81 tys. kontroli u 64 tys. pracodawców i innych podmiotów gospodarczych przeprowadziła w 2017 r. Państwowa Inspekcja Pracy. Inspektorzy pracy wydali wówczas ponda 300 tys. decyzji dotyczących bhp. Czy w związku z tym poprawiły się warunki bhp w polskich firmach? Poznaj efekty kontroli PIP w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Dowiedz się, kontynuacji jakich działań kontrolnych PIP możemy się spodziewać.
Kinga Grodzicka-Lisek
Podczas kontroli PIP pod lupą inspektorów często znajdują się zagadnienia dotyczące technicznego bezpieczeństwa pracy. Choć to pracodawca odpowiada ostatecznie za stan bhp w zakładzie, trudno przyjąć, że służba bhp nie ma nic w tej sprawie do powiedzenia. Warto więc zaangażować w proces kontroli przedstawiciela tej służby – mimo, iż czynny udział komórki bhp w postępowaniu kontrolnym i pokontrolnym PIP nie jest bezpośrednio w przepisach przewidziany – może to uchronić pracodawcę przed karami.
Przepisy ustawy o PIP wyraźnie zezwalają inspektorowi na korzystanie w trakcie kontroli z urządzenia „rejestrującego obraz lub dźwięk”. Użycie aparatu fotograficznego lub dyktafonu nie budzi więc wątpliwości. Co jednak z urządzeniami, które rejestrują jednocześnie obraz oraz dźwięk, np. kamera cyfrowa czy smartfon? Rozważmy tę kwestię. Ma ona bowiem istotne znaczenie w kontekście możliwości postawienia podmiotowi kontrolowanemu zarzutu utrudniania czynności kontrolnych, co może wiązać się z odpowiedzialnością karną.
Prawnik, ekspert prawa pracy
Co roku PIP przeprowadza ponad 80 tys. kontroli ujawniając szereg nieprawidłowości w przestrzeganiu przepisów prawa pracy. Właśnie na niedoskonałości przepisów prawa pracy skarżyli się inspektorzy PIP Komisji ds. Kontroli Państwowej. Inspektorzy zwracają uwagę, że niejasności w przepisach nie tylko utrudniają im pracę ale również odbijają się na pracodawcach i bezpieczeństwie pracowników. Sprawdź, do jakich przepisów PIP miała najwięcej zastrzeżeń i jakie zaproponowała rozwiązania.
Prawnik.
Jak wynika z danych PIP – przygotowanych na marcowe posiedzenie Rady Ochrony Pracy – ponad 50% skontrolowanych w ubiegłym roku przez inspektorów PIP firm (zatrudniających więcej niż 100 pracowników) nie utworzyło służby bhp. Natomiast Społeczna Inspekcja Pracy to instytucja na wymarciu w polskich firmach. Zobacz, zatem jak w ocenie PIP wyglądają działania służby bhp i społecznej inspekcji pracy w polskich zakładach pracy.
Stowarzyszenie Inspektorów Pracy Rzeczypospolitej Polskiej starało się wyłączyć ograniczenia Państwowej Inspekcji Pracy w zakresie kontroli u przedsiębiorców. Działania Stowarzyszenia związane są z procesem uchwalania ustawy – Prawo przedsiębiorców. Ustawa ta zakłada bowiem utrzymanie obecnie obowiązujących ograniczeń kontrolnych wobec działalności gospodarczej z ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
Kinga Grodzicka-Lisekprawnik
Na naradzie poświęconej kontroli w placówkach handlowych, z uwagi na wprowadzony zakaz pracy w niedziele, spotkali się inspektorzy PIP z całego kraju, którzy będą koordynować kontrole w tym zakresie na terenie poszczególnych Okręgowych Inspektoratów Pracy. Kontrole wystartują już 11 marca br., gdyż jest to pierwsza wolna w handlu niedziela. Zobaczmy zatem, gdzie mogą zawitać inspektorzy PIP realizując swoje nowe zadanie kontrolne.
prawnik
Twoją firmę właśnie odwiedził inspektor pracy? A może właśnie spodziewasz się kontroli z PIP? Po takich wizytach najczęściej pracodawcom pozostają pamiątki w postaci nakazów czy wystąpień inspektora PIP. Co zrobić, jeżeli nie do końca zgadzasz się z takim nakazami, czy wystąpieniami? Pracodawca nie musi pozostawać bierny w takim przypadku. Sprawdź, jaka jest możliwość wzruszenia nakazu oraz wystąpienia inspektora pracy.
Z tego tekstu dowiesz się:
Kiedy możliwe jest odwołanie od decyzji inspektora PIP?
W jaki sposób wnieść odwołanie od decyzji inspektora PIP?
Jak oponować na wystąpienie inspektora pracy?
Państwowa Inspekcja Pracy nie dostanie w tym roku z budżetu Państwa pieniędzy na dodatkowe etaty i podwyżki dla inspektorów, o które postulowali sami inspektorzy, czy Rada Ochrony Pracy. Decyzja w tej sprawie zapadła na posiedzeniu sejmowej komisji finansów. Choć w tym roku budżet PIP będzie nieco wyższy niż zeszłoroczny to, mimo dodatkowych obowiązków spadających na inspektorów, płace w PIP pozostaną zamrożone. Co zatem z kontrolami?
Państwowa Inspekcja Pracy każdego roku przeprowadza kilkadziesiąt tysięcy kontroli, na 2018 rok ma ich w planie 72 tys. Po większości przeprowadzanych kontroli, szczególnie wówczas, jeżeli inspektor stwierdzi nieprawidłowości, należy spodziewać się reakcji inspektora w postaci pokontrolnego środka prawnego. Sprawdź, zatem czego możesz spodziewać się po zakończonej kontroli. Poznaj też moc prawną stosowanych przez inspektorów środków prawnych.
Dzięki informacją zawartym w tym tekście:
Bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia, jakie może ujawnić się w procesie pracy, zobowiązuje pracodawcę do podjęcia niezwłocznych działań zmierzających do wyeliminowania tego zagrożenia. Zdecydowanie lepiej podjąć działania, zanim informacja o takim zagrożeniu w zakładzie dotrze do PIP – wówczas możemy spodziewać się wizyty inspektora PIP. Zobacz, jakie czynności kontrolne może podjąć w takim wypadku inspektor.
prawnik, ekspert prawa pracy
Po przeprowadzeniu 10 tys. pierwszych kontroli, aż w 98% przypadkach inspektorzy stwierdzali różnego rodzaju nieprawidłowości i stosowali odpowiednie środki prawne. Tylko w przypadku 2% skontrolowanych zakładów pracy inspektorzy pracy nie wydali żadnego środka prawnego. Tak podsumowuje działania w zakresie pierwszych kontroli PIP przed Komisją ds. Kontroli Państwowej. Zobacz jakie najczęstsze uchybienia w zakresie bhp stwierdzali inspektorzy.
Prawnik
72 tys. kontroli planuje przeprowadzić PIP w 2018 r. Na ostatnim posiedzeniu Rady Ochrony Pracy Główny Inspektor Pracy przedstawił program działania PIP w 2018 r.. Wiesław Łyszczek zdradził również kogo i co planuje skontrolować organ którym kieruje. Wskazał również branże, w których inspektorzy PIP sprawdzą stan przestrzegania prawa pracy, w tym przepisów bhp. Zobacz, jakie kwestie znajdą się w polu zainteresowania inspektorów PIP w przyszłym roku.
Prawnik,
Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ochrony Pracy w swoim stanowisku poparła starania Państwowej Inspekcji Pracy o wzrost budżetu na 2018 r. Uznała za zasadne przede wszystkim planowany wzrost wynagrodzeń dla inspektów PIP. Wzrost ten ma wynikać głównie z wzrostu liczby planowanego zatrudnienia. Wydaje się iż zaczyna się on już teraz, bowiem GIP zaprezentował dwóch nowych swoich zastępców, zwiększając tym samym ich liczbę do trzech z dotychczasowego jednego.
Kinga Grodzicka-Lisek prawnik specjalizujący się w prawie pracy i bhp
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone