Sklep
Marszałek Sejmu powołał 4 lutego 2016 r. nadinspektora pracy Romana Giedrojcia na stanowisko Głównego Inspektora Pracy. Wcześniej jego kandydaturę pozytywnie zaopiniowały Rada Ochrony Pracy oraz sejmowa Komisja do Spraw Kontroli Państwowej. Nowy szef PIP ma klika nowych pomysłów na usprawnienie działalności PIP, ale jednocześnie popiera nowo obraną linię działania PIP kontroli bez zapowiedzi.
Kinga Grodzicka-Lisek
NSZZ „Solidarność” chce zwiększenia budżetu PIP o blisko 8 mln zł. Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” wystosowało do senatorów apel o wprowadzenie poprawki i zwiększenie budżetu PIP. Członkowie NSZZ „S” zauważają, że wkrótce zwiększa się zakres obowiązków PIP, i aby inspektorzy mogli rzetelnie wypełniać swoje obowiązki konieczne jest poczynienie nakładów na ich pracę.
Państwowa Inspekcja Pracy zaangażuje się w egzekwowanie nowych przepisów dotyczących zawierania umów na czas określony. Zmiany dotyczące tego typu umów wejdą w życie 22 lutego 2016 r. Ta nowelizacja Kodeksu pracy wprowadza nowe zasady zawierania umowy terminowej – generalnie zawierana będzie maksymalnie na okres do 3 lat (3 miesiące umowy na okres próbny oraz 33 miesiące umowy na czas określony).
15 grudnia 2015 r. na posiedzeniu Rady Głównego Inspektora Pracy ds. Bezpieczeństwa Pracy w Budownictwie, omawiano m.in. skuteczność krótkich kontroli na budowach, analizowano przyczyny wypadków. Powrócił również temat określenia w przepisach szczegółowej treści instrukcji bezpiecznego wykonywania robót. Zobacz jakie są wnioski oraz rezultaty działań PIP na rzecz poprawy bezpieczeństwa na budowach.
Z roku na rok w grupie poszkodowanych na terenie budowy zwiększa się udział osób świadczących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy. Natomiast w samej branży budowlanej wskaźnik wypadków śmiertelnych jest trzykrotnie wyższy, niż w innych działach gospodarki. Takie dane przedstawiła PIP na posiedzeniu Rady Ochrony Pracy prezentując wyniki kontroli bezpieczeństwa pracy na budowach.
1 listopada 2015 r. wchodzi w życie zarządzenie nr 18 Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 28 września 2015 r. w sprawie ustalenia wzoru legitymacji służbowej pracownika Państwowej Inspekcji Pracy wykonującego lub nadzorującego czynności kontrolne. Poznaj nowy wzór i nie daj się zwieść oszustom.
Rada Ochrony Pracy X kadencji na swoim inauguracyjnym posiedzeniu 3 sierpnia 2015 r. omawiała problematykę dyskryminacji pracowników.Zgodnie z danymi Państwowej Inspekcji Pracy, w 2014 r.do PIP wpłynęło ogółem 41,7 tys. skarg, w tym 475 dotyczących dyskryminacji. Najczęściej wskazywaną przez skarżących przesłanką dyskryminacji była płeć, najrzadziej – wyznanie/religia.
PIP przedstawia raport z kontroli prac budowlanych dróg i autostrad. Aż w 74% skontrolowanych budów stwierdzono nieprawidłowości stwarzające bezpośrednie zagrożenia dla zdrowia lub życia pracujących. Nadal lekceważy się zabezpieczenie i oznakowanie stref niebezpiecznych, a środki ochrony indywidualnej wciąż złem koniecznym. Poznaj pozostałe wnioski i konsekwencje wiążące się z przeprowadzonymi kontrolami.
Około 4 tys. wizytacji w gospodarstwach rolników indywidualnych przeprowadzili inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy w 2014 r. W wyniku tych kontroli ujawnili duży odsetek maszyn zagrażających życiu i zdrowiu obsługujących je osób. Ponadto inspektorzy stwierdzili również wykonywanie przez dzieci prac wzbronionych młodocianym. Zobacz, co jeszcze wykryli inspektorzy PIP w gospodarstwach rolnych.
Związek Pracodawców RP wyraził się negatywnie, w trakcie konsultacji społecznych, o proponowanych przez resort pracy zmianach w zakresie zwiększenia uprawnień inspektorów PIP o kontrolę prowadzonego przez pracodawcę wykazu stanowisk pracy, na których są wykonywane prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Pracodawcy RP nie chcą rozszerzania kompetencji władczych PIP.
Czy można odmówić kontroli PIP jeśli już taka odbyła się w danym roku kalendarzowym i wg książki kontroli trwała od 15-05 do 21-06. W protokole pokontrolnym są wypisane dni pobytu inspektora w zakładzie?
Lesław Zieliński
12 marca główna inspektor pracy podpisała porozumienia o współpracy z komendantem głównym Państwowej Straży Pożarnej. Regulacja dotyczy zasad współdziałania oraz wzajemnej wymiany informacji i doświadczeń.
Państwowa Inspekcja Pracy na swojej stronie internetowej poinformowała, że 26 lutego zostały podpisane porozumienia z Urzędem Dozoru Technicznego i Wyższym Urzędem Górniczym w sprawie współdziałania. Porozumienia mają na celu przede wszystkim skuteczne zapobieganie zagrożeniom w pracy.
Przedstawione na posiedzeniu Rady Ochrony Pracy wyniki kontroli Państwowej Inspekcji Pracy, w tym kontroli związanych z badaniem wypadków przy prac wskazują, że najwięcej nieprawidłowości odnosi się do eksploatowanych wózków jezdniowych, powszechnie używanych w pracach przeładunkowych i magazynowych w handlu, przetwórstwie przemysłowym i budownictwie. Problemem w praktyce jest też umarzanie przez prokuraturę postępowań w sprawie sfałszowania, podrobienia dokumentów technicznych, decyzji, protokołów, zaświadczeń kwalifikacyjnych, certyfikatów oraz pieczęci Urzędu Dozoru Technicznego. PIP podkreśla, że sprzyja to bezkarności pracodawców.
Aneta Mościckadziennikarz, prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Podczas kontroli przeprowadzonej przez inspektorów pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach u pracodawcy prowadzącego rozbudowę i modernizację jednego z budynków użyteczności publicznej w Żorach okazało się m.in., że do wykopu nie wykonano bezpiecznego wejścia/zejścia.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone