Sklep
Stosowane rozwiązania profilaktyczne takie jak praca zdalna, maseczki czy dezynfekcja rąk mają charakter rozwiązań ograniczających narażenie na koronawirus, ale jednocześnie są rozwiązaniem „na przeczekanie”. Znacznie bardziej perspektywiczną opcją są szczepienia przeciw COVID-19. Póki co szczepienia te nie są obowiązkowe. Pracodawca może jednak próbować przekonać nieprzekonanych do szczepień przeciw COVID-19. Oczywiście trzeba uważać, aby prośby nie przerodziły się w groźby czy sytuacje związane z nierównym traktowaniem.
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Kolejka do szczepień przeciw COVID-19 jest bardzo długa. Pośród oczekujących są obcokrajowcy mieszkający i pracujący w Polsce. Na razie przepisy są bardzo nieprecyzyjne, choć niektórzy cudzoziemcy zostali zaszczepieni, gdyż znaleźli się w grupie 0 ze względu na charakter wykonywanej pracy. Sprawdź, czy cudzoziemcy mogą szczepić się przeciw COVID-19 w Polsce.
Już w maju ma ruszy proces szczepień w zakładach pracy – tak deklarują przedstawiciele rządu. Oczywiście wiele zależy od dostaw szczepionek. Ale już dziś w wielu zakładach pracy sporządza się listę chętnych do udziału w szczepieniu u pracodawcy. Potrzebnych jest minimum 500 chętnych do zaszczepienia pracowników.
Ogłoszone niedawno plany dotyczące zmian w programie szczepień przeciwko COVID-19 przewidują istotną rolę pracodawców w realizacji zamierzeń wyszczepienia możliwie największej liczby osób w krótkim czasie. Konkretne uregulowania mają się pojawić po Wielkanocy. Jednak już dziś możesz poznać wstępne założenia dla organizacji punktów szczepień przeciwko COVID -19 w zakładach pracy.Sprawdź także, z jakimi przeszkodami obecnie styka się ten pomysł i sam pracodawca, który będzie chciał go zrealizować.
Michał Culepa
Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 przewiduje możliwość bezpłatnej organizacji mobilnych punktów szczepień. Mogą one być uruchomione w siedzibie firmy, a skorzystać z nich będą mogli też bliscy pracowników. Ubezpieczyciele zaczęli już zbierać zgłoszenia przedsiębiorców.
Szczepienia na COVID-19 już ruszyły, coraz więcej osób podaje się szczepieniom. Oczywiście są grupy pracowników, których zaszczepienie się na COVID-19 jest szczególnie ważne dla zarówno pracodawców, jak i z punktu widzenia społeczeństwa. Przykładem może być grupa 0 – czyli medycy, ale podobnie rzecz ma się jeśli chodzi o nauczycieli. Rodzi się jednak pytanie: czy pracodawca może wymagać szczepienia na COVID-19?
Ministerstwo finansów przygotowało projektem rozporządzenia zgodnie, z którym osoby fizyczne (pracownicy) zwolnione będą z podatku dochodowego od wartości nieodpłatnych świadczeń z tytułu szczepień ochronnych przeciw grypie zafundowanych przez pracodawcę. Jest to szczególnie istotny projekt w obecnym czasie, kiedy to lekarze zalecają szczepienia ochronne przeciwko grypie, a wielu pracodawców zasponsorowało je swoim pracownikom. Zobacz, jak w praktyce wygląda sytuacja.
Monika M. Brzostowska doradca podatkowy
Pracodawca, zgodnie z przepisami rozporządzenia w sprawie wykazu rodzajów czynności zawodowych oraz zalecanych szczepień ochronnych wymaganych u pracowników, funkcjonariuszy, żołnierzy lub podwładnych podejmujących pracę, zatrudnionych lub wyznaczonych do wykonywania tych czynności, organizuje dla pracowników szczepienia ochronne przeciw: tężcowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, durowi brzusznemu. Pracodawca przed podjęciem takich działań, pyta o zgodę pracownika na piśmie. Czy w przypadku, gdy pracownik odmówi poddania się szczepieniom ochronnym, pracodawca może go dopuścić do wykonywania pracy bez szczepień? Czy w takim przypadku, niezaszczepiony pracownik, który podpisuje wniosek, że nie wyraża zgody na szczepienia ochronne, może dochodzić odszkodowań od pracodawcy w przypadku zachorowania na powyższe choroby? Czy pracodawca ma prawo rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem, który nie wyraża zgody na szczepienia ochronne?
Czy pracodawca ma obowiązek finansowania szczepień przeciwko grypie? Czy może odmówić finansowania szczepienia, podając powód, iż szczepienie jest za drogie, duży koszt szczepionki? Problem dotyczy pracowników administracyjno-biurowych – pracowników biblioteki.
Czy pracodawca ma obowiązek finansowania szczepień ochronnych pracownikom, którzy narażeni są w trakcie pracy na kontakt z materiałem zakaźnym (np. z krwią lub ludzkimi płynami ustrojowymi)?
W laboratorium zakładu planowane jest przeprowadzanie testów oraz analiz laboratoryjnych wybranych czynników w materiale biologicznym (chodzi o preparowanie tkanek i osocza ludzkiego). Jakie obowiązki w kwestii BHP musimy w tym momencie spełnić? Czy jest konieczność profilaktycznych szczepień pracowników np. na WZW? Jakie czynniki powinno się zaznaczać w skierowaniach na badania lekarskie?
Halina Góralska
Po zaistniałym zdarzeniu wypadkowym, pracownika odwieziono do lekarza, w celu udzielenia pomocy lekarskiej. Pracownika zaszczepiono szczepionką bo nie posiadał książeczki szczepień i nie był pewien czy był szczepiony. W przychodni gdzie był szczepiony, potwierdzono jego szczepienie w latach 2013 oraz w 2016 roku. Wpisu o tych szczepieniach w książeczce nie posiadał – nie zostały tam wpisane po zaszczepieniu. Czy posiadanie wpisów w książeczce szczepień jest obligatoryjne i umocowane prawnie? Jak postępować, jakie przepisy i wymogi to regulują?
Anna Słowińska prawnik
Czy jest obowiązek posiadania (lub nie) odpowiednich badań lekarskich (książeczka "sanepidowska"), czy też określonych rodzajów szczepień przez pracowników pralni brudnej odzieży (m.in. szpitalnej) oraz sterylizatorni narzędzi chirurgicznych? Jeżeli TAK, to:
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Jeżeli w wyniku oceny ryzyka pracodawca zidentyfikuje możliwości wystąpienia narażenia pracownika na szkodliwy czynnik biologiczny, przeciwko któremu jest dostępne szczepienie ochronne, pracownika informuje się o korzyściach szczepienia, możliwych niepożądanych odczynach poszczepiennych oraz możliwych skutkach niepoddania się takiemu szczepieniu.
Anna M. Błażejczyk
Jesteśmy firmą świadczącą m.in. usługi naprawy sprzętu medycznego w szpitalach - centralnych sterylizatorniach. Czy powinniśmy jako ryzyko dla pracowników serwisu określać narażenie biologiczne WZW. Czy powinniśmy zaszczepić pracowników przeciw WZW?
Jan Pióro
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone