Sklep
Szkoleniu wstępnemu stanowiskowemu podlegają przed dopuszczeniem do wykonywania pracy również osoby zatrudnione na stanowisku lekarza stomatologa. Dentysta z racji wykonywania swoich obowiązków narażony jest na wiele zagrożeń zawodowych. Nie mniej jednak czas, który należy poświęcić na instruktaż stanowiskowy dentysty oraz jego tematyka, są uzależnione m.in. od rodzaju i zakresu zadań pracownika. Oczywiście szkolenie to prowadzone jest w formie instruktażu na stanowisku, na którym będzie zatrudniony stomatolog, na podstawie szczegółowego programu. Przykładowy pogram takiego instruktażu przygotował ekspert portalu bhp.
Powraca kwestia zwolnienia ze szkoleń okresowych bhp pracowników administracyjno-biurowych oraz możliwości pełnienia zadań służby BHP przez pracodawcę zatrudniającego do 50 pracowników i zakwalifikowanego do nie wyższej niż 3 kategorii ryzyka. W nieco zmodyfikowanym projekcie resortu rozwoju dokonano obostrzenia w kwestii zwolnienia pracowników administracyjno-biurowych ze szkoleń okresowych bhp. Zmiany miałyby wejść w życie 1 czerwca 2018 r.
Kinga Grodzicka-Lisek
prawnik specjalizujący się w prawie pracy i bhp
Czy można prowadzić szkolenie okresowe dla stanowisk robotniczych w systemie 2 godziny przez 4 dni z oderwaniem od pracy, zamiast w jednym dniu 8 godzin?
Halina GóralskaGł. Specjalista ds. bhpwykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp
Czy osoba, która posiada aktualne szkolenie okresowe bhp dla osób kierujących pracownikami może być wyznaczona w zakładzie pracy (2 osoby zatrudnione) do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej?
Halina Góralska
Gł. Specjalista ds. bhp
wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp
Czy szkolenie okresowe w dziedzinie bhp dla pracodawców i innych osób kierujących pracownikami można przeprowadzić w formie mieszanej czyli seminarium i samokształcenia kierowanego?
Część wieloletnich pracowników zatrudnionych od kilku lat w firmie (placówka medyczna) jest na umowie kontaktowej (głównie lekarze i terapeuci). Ich głównym źródłem zarobków jest praca w jednym miejscu. Czy oni również powinni i czy mogą uczestniczyć w szkoleniach okresowych (w zasadzie rodzaj umowy kontraktowej nie wiąże ich jak etatowców)? Wychodząc z założenia, że nie są pracownikami sensu stricto jak ci na etacie, jak należy podchodzić do kwestii zmieniających się czynników zagrożenia i tym iż pracownicy ci niemal 8 godzin przebywają na swoich stanowiskach? Czy ich zadania te nie dotyczą?
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy
Czy można zmodyfikować kartę szkolenia wstępnego? Chcieliśmy umieścić zamiast lub dodatkowo w pkt. 2) **Instruktaż stanowiskowy na stanowisku pracy ............. przeprowadził w dniach .......... r. .............. (imię i nazwisko przeprowadzającego instruktaż). Po przeprowadzeniu sprawdzianu wiadomości i umiejętności z zakresu wykonywania pracy zgodnie z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy Pan (i) Jan Kowalski został (a) dopuszczony (a) do wykonywania pracy na stanowisku: konserwatora. ……….. (podpis osoby, której udzielono instruktażu*) 12.12.2017 r. Zbigniew Malinowski (data i podpis kierownika komórki organizacyjnej) oświadczenie o zapoznaniu się z ryzykiem zawodowym.
Jakie uprawnienia i kwalifikacje powinna posiadać osoba, która przeprowadza pracownikom instruktaż stanowiskowy? Czy długa praktyka zawodowa i rola kierownika jest wystarczającą formą doszkolenia pracownika (wiedza i doświadczenia zawodowe) do przeprowadzania stanowiskowego instruktażu?
Jan Pióro
Pracownik młodociany jest zatrudniony w warsztacie samochodowym – umowa o pracę na okres 3 lat celem przyuczenia do zawodu (równolegle nauka w szkole zawodowej). Czy w zawiązku z tym takiego pracownika młodocianego obejmuje tylko szkolenie wstępne, czy również okresowe?
Czy pracownik ma obowiązek wykonywać polecenia przełożonych nie wynikające z jego zakresu obowiązków określonych w umowie o pracę oraz z charakteru jego stanowiska, ale do wykonania których posiada wiedzę I umiejętności? Np. pracownik zatrudniony jako magazynier posiadający kwalifikacje do pełnienia obowiązków służby bhp otrzymuje polecenie przeprowadzenia szkolenia wstępnego.
Specjalista ds. bhp, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Czy trzeba powtórzyć szkolenie bhp po kilkunastodniowej (kilku miesięcy) przerwie w zatrudnieniu? Czy jest taki przepis?
Jakie czynności powinny być podjęte w przypadku, gdy pracodawca nie zlecił przeszkolenia pracownika za stanowisku robotniczym przed dopuszczeniem go do pracy, a ten obowiązek przypomniał mu się np. dopiero po miesiącu od zatrudnienia? Jak można skutecznie uzasadnić tą sytuację?
Lesław Zieliński
były główny inżynier zarządzania
bezpieczeństwem pracy, rejestrowany
audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
„Wielokrotnie słyszy się opinie, że szkolenie bhp to zło konieczne. Nudne, nieciekawe, jednym słowem – strata czasu. A wcale nie musi tak być. Można je uatrakcyjnić. Poznaj sposoby prowadzenia szkoleń bhp, w których uczestnicy biorą aktywny udział i uczą się przez zabawę. Oto kilka sprawdzonych i skutecznych pomysłów, dzięki którym urozmaicisz swoje szkolenia bhp i poprawisz ich atrakcyjność.
Marek Kalman specjalista z zakresu zagadnień bhp
Stosując wskazówki zawarte w tekście
Prowadzisz szkolenia bhp dla pracodawców? Skorzystaj z prezentacji szkoleniowej przygotowanej przez eksperta Portalu BHP. Prowadząc szkolenie dla pracodawców możesz w łaty i skompensowany sposób przekazać uczestnikom szkolenia informacje na temat ich obowiązków w zakresie szkoleń bhp. Tu znajdziesz odpowiedź na pytania:
• dla kogo, z jaką częstotliwością i w jakiej formie prowadzi się szkolenie okresowe BHP?
• kto przeprowadza szkolenie BHP?
• jakie dokumenty należy sporządzić po przeprowadzeniu szkolenia BHP?
Czy pracownikowi, który przyszedł na szkolenie okresowe bhp w dniu swojego wolnego (system pracy zmianowej) należy oddać ten dzień w takim samym wymiarze godzinnym czy większym?
Tomasz Zwolak
Specjalista ds. prawa pracy
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone