Kogo poddać szkoleniu bhp, a kogo zwolnić z tego obowiązku?
Czy technik bhp, który nie wchodzi w skład służby bhp w musi odbyć szkolenie z zakresu bhp przy rozpoczęciu pracy?
Nowo zatrudniany pracownik, mimo posiadania tytułu technika bhp, musi odbyć szkolenie wstępne podczas przyjmowania do pracy. Pracodawca bowiem powinien zapewnić przeszkolenie pracownikowi w zakresie bhp przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie.
Wszyscy nowo zatrudniani pracownicy muszą odbyć szkolenie wstępne ogólne. Pomimo tego że osoba, która posiada wykształcenie w zakresie bhp, z pewnością zna podstawowe przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy zawarte w Kodeksie pracy to powinna zostać zapoznana w trakcie szkolenia wstępnego ogólnego nie tylko z nimi, ale również z przepisami wewnątrzzakładowymi zawartymi w układach zbiorowych pracy lub w regulaminach pracy oraz z przepisami i zasadami bhp obowiązującymi w danym zakładzie pracy.
Jeżeli pracownik zatrudniany jest na stanowisku robotniczym oraz innym, na którym występuje narażenie na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych, musi również odbyć szkolenie wstępne stanowiskowe (instruktaż stanowiskowy). Nawet jeżeli posiada tytuł technika bhp. Szkolenie to ma bowiem na celu zapoznanie pracownika z:
- czynnikami środowiska pracy występującymi na jego stanowisku pracy,
- ryzykiem zawodowym związanym z wykonywaną pracą,
- sposobami ochrony przed zagrożeniami, jakie mogą powodować te czynniki oraz
- metodami bezpiecznego wykonywania pracy na tym stanowisku
w firmie, w której jest zatrudniany. Należy mieć bowiem na uwadze, że w każdym zakładzie pracy warunki pracy będą inne z uwagi np. na:
- organizację pracy,
- stosowany sprzęt,
- branżę,
- obowiązujące zasady bhp.
Dlatego też nawet osoba, która posiada wykształcenie w zakresie bhp, nie będzie miała wiedzy w zakresie warunków pracy występujących u danego pracodawcy.
Kogo można zwolnić ze szkolenia wstępnego ogólnego?
Szkolenie pracownika przed dopuszczeniem do pracy nie jest wymagane tylko w przypadku podjęcia przez pracownika pracy na tym samym stanowisku pracy, które zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z tym pracodawcą kolejnej umowy o pracę.
Szkolenia okresowe
Również szkoleniu okresowemu podlegał będzie pracownik mimo posiadania tytułu technika bhp. W stosunku bowiem do niego, jak też każdego innego pracownika obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie mu szkoleń okresowych w zakresie bhp w przewidzianych przepisami okresach.
Tylko w kilku przypadkach może nastąpić zwolnienie ze szkolenia okresowego bhp. Taka sytuacja zaistnieje w przypadku pierwszego szkolenia okresowego, gdy pracownik:
- przedstawi aktualne zaświadczenie o odbyciu w wymaganym okresie u innego pracodawcy takiego szkolenia okresowego;
- odbędzie w wymaganym okresie szkolenie okresowe właściwe dla osoby zatrudnionej na stanowisku należącym do innej grupy stanowisk niż zajmowane przez niego, jeżeli program odbytego szkolenia uwzględnia zakres tematyczny wymagany programem szkolenia okresowego obowiązującego na jego stanowisku pracy.
Ze szkolenia okresowego bhp będzie można zwolnić również pracownika, gdy ten ukończy (w okresie, w którym miałby odbyć szkolenie okresowe u pracodawcy):
- inne szkolenie,
- dokształcenie lub
- doskonalenia
- nauką zawodu,
- przyuczeniem do zawodu albo
- podnoszeniem kwalifikacji zawodowych,
Pamiętać jednak należy, że samo przedłożenie przez pracownika zaświadczenia o ukończeniu szkolenia nie jest równoznaczne ze zwolnieniem z jego odbywania, ostateczną decyzję o zwolnieniu pracownika ze szkolenia okresowego podejmuje pracodawca.
art. 2373 § 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94)
§ 9 ust. 2 , § 10 ust. 1, § 11 ust. 1 pkt 1, § 15 ust. 5, § 17 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2004 r. nr 180, poz. 1860)
Kinga Grodzicka-Lisek
prawnik, specjalista z zakresu
prawa pracy i bhp

Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.
Inne artykuły w kategorii Szkolenia bhp
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.