Szkolenie wstępne bhp - uprawnienie do prowadzenia
Kto może prowadzić instruktaż ogólny, a kto instruktaż stanowiskowy? Czy każdy pracownik, który ukończy szkolenie okresowe bhp w zakresie swojej grupy szkoleniowej, np. na stanowisku robotniczym, może prowadzić szkolenia wstępne dla pozostałych pracowników?
Szkolenia wstępne ogólne może prowadzić w przypadku:
- instruktażu ogólnego:
- pracownik służby bhp,
- osoba wykonująca u pracodawcy zadania służby bhp,
- pracodawca, który sam wykonuje zadania służby bhp,
- pracownik wyznaczony przez pracodawcę posiadający zasób wiedzy i umiejętności zapewniający właściwą realizację programu instruktażu;
- instruktażu stanowiskowego:
- wyznaczona przez pracodawcę osoba kierująca pracownikami lub
- pracodawca.
Czy każdego pracownika można wyznaczyć do prowadzenia szkoleń wstępnych?
Niestety, nie każdy pracownik może być wyznaczony przez pracodawcę do prowadzenia szkoleń wstępnych. W przypadku instruktażu ogólnego może to być tylko pracownik, który:
- posiada zasób wiedzy i umiejętności zapewniający właściwą realizację programu tego szkolenia,
- ma aktualne zaświadczenie o ukończeniu wymaganego szkolenia w dziedzinie bhp.
A zatem pracownik wyznaczany do prowadzenia szkolenia wstępnego ogólnego musi posiadać zaświadczenie ukończenia szkoleń bhp dla niego właściwych (szkoleń wstępnych i okresowych). Musi także jednocześnie swoją wiedzą, a także umiejętnościami (gdzie zarówno wiedza jak i umiejętności powinny wynikać z wykształcania i doświadczenia zawodowego) gwarantować właściwe przeprowadzenie tego szkolenia.
Należy pamiętać, że to jednak na pracodawcy ciąży podjęcie decyzji, który z jego pracowników spełnia te wymagania. Jeżeli pracodawca stwierdzi, że pracownik np. zatrudniony na stanowisku robotniczym posiadający wykształcenie techniczne będzie gwarantował właściwe przeprowadzanie tego szkolenia, to może on prowadzić instruktaż ogólny dla nowo zatrudnianych pracowników.
Natomiast pracownik wyznaczany do prowadzenia instruktażu stanowiskowego musi:
- posiadać odpowiednie kwalifikacje,
- doświadczenie zawodowe,
- być przeszkolony w zakresie metod prowadzenia instruktażu stanowiskowego.
Przez kwalifikacje i doświadczenie zawodowe należy rozumieć posiadanie wykształcenia oraz praktykę w danym zawodzie, z jakim związane jest stanowisko, na którym ma być zatrudniony szkolony pracownik. Tak więc pracownikiem wyznaczonym przez pracodawcę do prowadzenia instruktażu stanowiskowego może być np. brygadzista, kierownik magazynu, kierownik zmiany, kierownik zespołu, kierownik wydziału.
Należy mieć na uwadze, że pracownik kadry kierowniczej wyznaczony do prowadzenia instruktażu powinien kierować pracownikami zatrudnionymi na podobnych stanowiskach, na które zatrudniany lub przenoszony jest szkolony pracownik.
Aby spełnić kolejny warunek (przeszkolenie w zakresie metod prowadzenia instruktażu stanowiskowego), pracownik kierujący innymi pracownikami musi ukończyć minimum szkolenie okresowe bhp dla pracodawców oraz innych osób kierujących pracownikami. Zgodnie z ramowym programem tego szkolenia jednym z tematów omawianych w jego trakcie jest „Organizacja i metodyka szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz kształtowanie bezpiecznych zachowań pracowników w procesie pracy”. Temat ten zawiera zagadnienia dotyczące metod prowadzenia instruktażu stanowiskowego.
Dlaczego nie każdy pracodawca może sam prowadzić instruktaż ogólny?
Ustawodawca dopuścił samodzielne prowadzenie szkolenia wstępnego ogólnego tylko przez pracodawcę, który sam wykonuje zadania służby bhp w swojej firmie. A zatem nie każdy pracodawca może sam prowadzić instruktaż ogólny pracowników swojej firmy.
Prawdopodobnie przesłanką takiego rozwiązania było założenie, że pracodawca samodzielnie wykonujący zadania służby bhp posiada szerszą wiedzę nabytą w trakcie szkolenia bhp dla pracodawców wykonujących zadania służby bhp, w zakresie:
-
- identyfikacji i analizy zagrożeń zawodowych oraz oceny ryzyka związanego z tymi zagrożeniami,
- oceny stanu bhp, w tym przestrzegania przepisów i zasad bhp, metod eliminowania lub ograniczenia oddziaływania na pracowników czynników szkodliwych dla zdrowia i niebezpiecznych,
- ochrony pracowników przed zagrożeniami związanymi z wykonywaną pracą,
- metod i organizacji szkolenia w dziedzinie bhp,
niż pracodawca, który ukończył tylko szkolenie bhp pracodawców. Będzie on zatem lepszym gwarantem od strony posiadanej wiedzy teoretycznej, a także praktycznych kwalifikacji i doświadczenia zawodowego do prowadzenia takich szkoleń. Pracodawca pełniący obowiązki służby bhp bierze czynny udział w organizowaniu warunków pracy i samej pracy. Tak jak jego pracownicy na stanowiskach kierowniczych bezpośrednio uczestniczy w procesie pracy i tak jak oni ma bezpośredni kontakt z problematyką bhp w firmie.
§ 10 ust. 2, § 11 ust. 5 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2004 r. nr 180, poz. 1860)
Kinga Grodzicka-Lisek
prawnik, specjalista z zakresu
prawa pracy i bhp

Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.
Inne artykuły w kategorii Szkolenia bhp
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.