Sklep
Jeronimo Martins Polska – firma, do której należy m.in. sieć sklepów Biedronka – wyznaje zasadę, że im wyższy poziom kultury bezpieczeństwa w organizacji, tym wyższy poziom bezpieczeństwa pracowników. Mając na uwadze tę zasadę w firmie udało się nie tylko wypracować kulturę bezpieczeństwa na bardzo wysokim poziomie, ale także systematycznie ją podwyższać. Dziś dzieli się swoim doświadczeniem.
Justyna Pietrzakinspektor ds. bhp, dział bhp i ppoż., Jeronimo Martins Polska SA
100 miliardów złotych rocznie – tyle wynosi koszt wypadków przy pracy w gospodarce magazynowej i transporcie. Skąd takie wyliczenia? W 2014 r. według danych GUS, aż 11,1% incydentów wypadkowych dotyczyło transportu i gospodarki magazynowej, co przekłada się na 8381 wypadków. A co składa się na koszt takich wypadków? Czy poprawa bezpieczeństwa pracy może przynieść aż takie oszczędności?
Jak zorganizować skuteczny ratunek w sytuacjach ekstremalnych? Partner kooperujący Międzynarodowych Targów BHP w Dusseldorfie, Federalna Agencja Pomocy Technicznej (THW) pokaże podczas wystawy specjalnej „Niezawodny ratunek z głębin i wysokości“. To już 30 edycja światowej imprezy nr 1 w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Specjalistyczne targi i kongres A+A już w październiku 2015 r.
Państwowa Inspekcja Pracy w 2014 r. zbadała okoliczności i przyczyny 2002 wypadków przy pracy. Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych, wspominamy ofiary wypadków przy pracy. Sprawdźmy zatem, jak kształtują się statystyki wypadkowe w naszym kraju za rok 2014 r. w oparciu o wstępne dane z działań kontrolnych Państwowej Inspekcji Pracy.
Dziś 28 kwietnia zapalimy świece ku czci pamięci wszystkich ofiary wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Związkowcy z NSZZ „Solidarność” o godzinie 14.00 złożą kwiaty pod pomnikiem poświęconym Ofiarom Wypadków przy Pracy w Tarnobrzeskim Zagłębiu Siarkowym. Natomiast Rada Ochrony Pracy na dzisiejszej uroczystej sesji uczci pamięć ofiar wypadków śmiertelnych przy pracy minutą ciszy.
Kinga Grodzicka-Lisek
27 kwietnia 2015 r. w przededniu Międzynarodowego Dnia Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych w Polsce organizowane są konferencje, msze św. i akcje informacyjne. Natomiast międzynarodowe organizacje proponują w tym roku, pochylenie się nad problematyką budowania kultury bezpieczeństwa pracy oraz eliminowania narażenia na substancje niebezpieczne w miejscu pracy. Zobacz, co będzie się działo.
W dniach 18-24 maja 2015 r. organizowany będzie przez sygnatariuszy Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie Tydzień Bezpieczeństwa. Jest to już druga edycja tego wydarzenia. W tym czasie staramy nie pokazywać BHP przez pryzmat wypadków lecz uczynić z niego święto będące uhonorowaniem całorocznej pracy prowadzącej do bezpieczeństwa na budowach – mówi Michał WasilewskiKoordynator
Budowanie kultury bezpieczeństwa w firmie jest bardzo ważne. Jednak, aby odnieść sukces na tym polu, konieczny jest autorytet wśród pracowników. W kwestii bezpieczeństwa pracy oczywiście takim autorytetem powinna być osoba zajmująca się bhp. Jak zatem zbudować autorytet behapowca? Co na niego wpływa? Odpowiedzi na te pytania oraz praktyczne wskazówki na ten temat znajdziecie w tym artykule.
Aneta Esnekierwłaścicielka PROJEKTU PASJA. Od czternastu lat prowadzi szkolenia nastawione na poszukiwanie praktycznych rozwiązań. Jest twórczynią warsztatów związanych z budowaniem autorytetu kadr bhp.
Ten materiał:
W obecnych czasach zyski firmy i jej konkurencyjność zależą również od warunków pracy jakie w niej panują. Zatem podejmowane działania w zakresie bhp mają tu duże znaczenie. Nakłady poczynione na działalność w zakresie bhp mogą przekładać się na zysk zarówno finansowy, jak i niefinansowy. Poprawa jakości oraz zwiększenie wydajności pracy bezpośrednio odzwierciedla się w dochodach przedsiębiorstwa.
13 lutego 2015 r. Koalicja Bezpieczni w Pracy oraz Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy instytut Badawczy podpisały porozumienie ramowe o współpracy merytorycznej. „W ramach umowy przewidujemy realizację wielu działań o charakterze edukacyjnym” – mówi Andrzej Smółko, Przewodniczący Koalicji Bezpieczni w Pracy. Przewodniczący – „Pierwszy wspólny projekt to czerwcowe Mistrzostwa Kadry BHP”.
Firma Honeywell (NYSE:HON) wprowadza na rynek szelki bezpieczeństwa Miller H-Design, dedykowane do pracy w branży budowlanej oraz w wielu segmentach przemysłu ogólnego. Nowy produkt to wynik badań przeprowadzonych wśród klientów oraz rygorystycznych testów w terenie, których celem było rozwiązanie problemów związanych z zakładaniem tradycyjnych szelek bezpieczeństwa. Konstrukcja modelu H-Design umożliwia użytkownikowi nie tylko szybszą regulację pasków i sprzączek, ale także zapewnia większą swobodę ruchu.
9 grudnia 214 r. w Brukseli spotkali się na seminarium przedstawiciele organów administracji państwowej, przedstawiciele Konfederacji Lewiatan oraz strony reprezentujące pracowników. Seminarium dotyczyło prac nad dyrektywami związanymi z bezpieczeństwem i ochroną zdrowia w miejscu pracy.
W dobie obecnego rozwoju technicznego kask ochronny nie musi już budzić negatywnych skojarzeń wśród pracowników. Może być równie komfortowy i wygodny jak czapka z daszkiem i jednocześnie może w pełni spełniać swoją funkcję ochronną. Na rynku dostępne są już kaski ochronne firmy Honeywell, które sprawdza się w każdej branży i każdych warunkach.
Przy wszystkich pracach związanych z napięciem elektrycznym duże znaczenie w kwestii bezpieczeństwa mają narzędzia. Na polski rynek wprowadzone zostały izolowane narzędzia. Jest to wyjątkowe rozwiązanie, które z pewnością docenią profesjonaliści z branży elektrycznej. Narzędzia te przeszły wymagające testy zgodnie z europejską normą. Teraz znacznie prościej będzie zapewnić bezpieczeństwo pracy, wszystkim tym pracownikom którzy mają do czynienia z napięciem elektrycznym. Nowatorskie rozwiązania zastosowane w narzędziach pozwalają skutecznie zabezpieczyć użytkownika przed porażeniem prądem.
Budownictwo jest jedną z najbardziej niebezpiecznych branż. Każdego roku na budowach w Polsce dochodzi do kilku tysięcy wypadków, w których ginie kilkadziesiąt osób. Skanska wprowadza innowacyjne projekty, aby zapewnić bezpieczne warunki pracy wszystkim osobom zatrudnionym przy projektach i współpracujących z firmą.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone